De ska motivera och inspirera människor

Pandemin öppnar nya möjligheter. Här är ett strålande bevis. Nu bekostar RF och Svenska Spel via Rörelsefonden satsningar i åtta förbund, där de visar utmärkt kreativitet på temat att inspirera och motivera människor.

Basketbollförbundet, Tennisförbundet, Frisbeesportförbundet, Judoförbundet, Simförbundet, Friidrottsförbundet, Orienteringsförbundet och Brottningsförbundet vill underlätta för barn, unga och vuxna att idrotta och röra på sig.

Därför får förbunden pengar efter att ha presenterat sina respektive handlingsplaner.

–Jag imponeras av förbund och föreningar som hittar kreativa sätt för unga och äldre att behålla glädjen och fortsätta idrotta., säger Stefan Bergh, generalsekreterare vid Riksidrottsförbundet.

25 miljoner ur Rörelsefonden

Rörelsefonden möjliggör projektidéer och medlen innebär till exeampel att tre förbund samverkar i projekt Simma Hitta Spring, att succéprojektet 
På Idrottsgalan medverkade Svenska Spels vd och koncernchef Patrik Hofbauer och gav stöd till kampanjen.
Sedan starten har närmare 25 miljoner kronor ur Rörelsefonden (tidigare Framåtfonden) beviljats. 2021 landar utbetalningen på drygt 3 miljoner kronor.
Följande specialidrottsförbund och projekt beviljas medel ur Rörelsefonden våren 2021.      
Svenska Basketbollförbundet ska sätta upp 1000 nya korgnät och skapa fler inspirerande basketplaner utomhus.
Svenska Brottningsförbundet ska utveckla Wresfit, en träningsform anpassad för såväl motionärer som brottare.
Svenska Frisbeesportförbundet ska tillgängliggöra sporten för fler genom att anordna kvartersfrisbee.
Svenska Judoförbundet ska erbjuda digitala kurser i falltrygghet till äldre.
Svenska Simförbundet, Svenska Orienteringsförbundet och Svenska Friidrottsförbundet ska tillsammans genomföra projektet Simma, Hitta, Spring.
Svenska Tennisförbundet ska rusta upp tennisbanor och anordna öppna prova-på tillfällen för ungdomar.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

”VM, vad då..? Vi har fullt upp med annat. 

Nånting liknande skulle man kunna höra i dagarna från Rambergsvallen i Göteborg, där Häcken har sin boning. Där spelar klubben fotboll – och räknar pengarna.

Klubben har fullt upp med att tjäna pengar i rekordformat. De ansvariga kan skissa på dryga 200 miljoner till pluskontot.

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.

Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen