Thomas Ravelli fick boll i ögat och skadades
Padel har på kort tid blivit omåttligt populär som ny sport. Spelare från olika åldersgrupper har strömmat till banor som har vuxit i rekordantal.
Nu kommer bakslaget - läkare varnar för risken för ögonskador vid padel!
Det är ögonforskaren Gunnar Jakobsson som i en intervju i GP varnar för risken för ögonskador vid padelspel.
Thomas Ravelli är drabbad och har fått fått bestående skador.
– Hade detta hänt när jag spelade hade jag fått sluta med fotbollen.
–Jag har fått grön starr. Jag tvingas ta två olika droppar varje dag för att hålla nere trycket på ögat. Det är något jag får leva med resten av mitt liv, berättar Thomas som blev träffad av en boll.
– Det var helt svart i cirka tio minuter. Sen när synen kom tillbaka var den dimmig så då åkte jag rätt in till akuten. Där märkte de att det var ett oerhört högt tryck på ögat. Så jag fick tabletter och droppar för att få ner trycket, men det bet inte.
Gunnar Jakobsson påpekar:
– Det gäller framförallt hastigheten och att man slår mot varandra, om man kan säga så, med korta spelväxlingar samt att man spelar dubbel. Det gör att det blir en högrisksport. Att man står ganska nära varandra ökar risken för att man inte hinner parera och bollens studsegenskaper kan leda till oväntade rekyler.
- En av de värsta skadorna är att man får hål på näthinnan. I värsta fall kan man då få näthinnelossning vilket kan leda till blindhet. Men de flesta skador är lindrigare skador, men även smärre skador kan leda till senare komplikationer. Man kan inte garantera att det inte blir problem med ögonen i framtiden.
Ett råd är att använda skyddsglasögon
Mest lästa just nu
”VM, vad då..? Vi har fullt upp med annat.
Nånting liknande skulle man kunna höra i dagarna från Rambergsvallen i Göteborg, där Häcken har sin boning. Där spelar klubben fotboll – och räknar pengarna.
Klubben har fullt upp med att tjäna pengar i rekordformat. De ansvariga kan skissa på dryga 200 miljoner till pluskontot.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.
Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar