Här avgörs fortsättningen på VM-kvalet

I Lausanne avgörs fortsättningen på Sveriges kvalspel till fotboll- VM. I dag beräknas ett klarläggande komma.

Om lite mer än två veckor är det tänkt att herrarnas VM-playoff i fotboll ska avgöras. Men fortfarande svävar ansvariga på Svenska fotbollförbundet i ovisshet.  Ett klart besked  dröjer från idrottens skiljedomstol, Cas. Så Janne Andersson har inte kunnast varsla några spelare utan får fortsätta att vänta, med alllt vad det innebär för planering och förberedelser...

Vid idrottens egen skiljedomstol (CAS) högkvarter i Lausanne,hålls ideliga förhandlingar runt olika överklagande.

Men enligt SvFF:s generalsekreterare Håkan Sjöstrand kan Fifa ge besked under onsdag kväll.

– Indikationen jag har nu är att vi under kvällen ska få veta, säger han till TT.

På tisdagen meddelade Idrottens skiljedomstol Cas att ett besked kommer ”inom några dagar”.

Ryskt överklagande

Det fans stora förhoppningar om att ett klarläggande skulle komma på tisdagen, men Rysslands överklagan och protest  mot uteslutning fördröjer processen.

Så Sjöstrand och förbundskapten Janne Andersson får ge sig till tåls. 

Fifa beslutade efter den ryska invasionen av Ukraina att övriga fotbollsEuropa inte längre ville ha något att göra me Ryssland. Men på tisdagen lämnade ryssarna in en överklagan till Idrottens skiljedomstol Cas. 

– Fifa fattade till slut rätt beslut när det gällde Ryssland men det här beslutet är tyvärr helt uppåt väggarna ur ett sportsligt perspektiv, säger han till svenska fotbollförbundets hemsida.

Sikte på Qatar i december

Det  som gäller nu är att Sverige ska möta Tjeckien i semifinal som den 24 mars och vinnaren ställs mot Polen i final den 29 mars. Polen som egentligen skulle ha mött Ryssland i den andra semifinalen. 

En plats i VM i Qatar i december står på spel.

Fifa har också låtit meddela att Ukrainas VM-playoffmöte med Skottland skjuts fram till juni med anledning av kriget. 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Näsfjället är högaktuellt igen. Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.

– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor. Det är anläggningren värd. fastslår han.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

tidig specialisering både bland föräldrar och klubbar.  I pslutänden påtrenden hotar idén om idrott för alla.

Centrum för idrottsforskning (CIF) har tillsammans med forskare och experter analyserat orsakerna bakom kostnadsökningen och hur marknadskrafterna på olika sätt påverkar föreningsidrotten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen