De ska göra världens längsta sportsändning

Svenska One Water Race är ett tämligen okänt arrangemang, men inte så länge till. Det som betraktas som världens tuffaste långdistanstävling för atleter som ska ta sig över vatten, klippor och skog, från Arholma till Landsort.

För andra året i rad arrangeras detta jättelika styrkeprov,i Stockholms skärgård.

Nu avslöjas att One Water Race, 22-24 auguti, har lyckats att nå ett tre-årigt avtal med Amaury Sport Organisation (A.S.O.). Ett bolag som har enorm erfarenhet som mäktig aktör globalt. Företaget äger, producerar och distribuerar några av världens mest prestigefyllda idrottsevenemang som Tour de France, Dakarrallyt och La Vuelta. Nu ska One Water Race direktsändas.

Syftet med racet är att uppmärksamma det akuta miljöhotet mot våra världshav – som absorberar 90 procent avden globala uppvärmningen.

- På mindre än ett år har vi skapat en lokal sporträttighet med en global räckvidd. Vår vision är att skapa en ny era inom långdistanssporten, men också ett medieformat som når ut till en bredare publik. Avtalet med A.S.O. är definitivt milstolpe, säger Thomas Ogander, grundare av One Water Race.

Rekordstarka-atleter

One Water Race har på bra några få år etablerat som världens tuffaste uthållighetsrace. Racet lockar de främsta långdistansatleter från hela världen, vilket sätter Stockholms skärgård och den viktiga vatten-frågan i fokus

- I år når vilöpentusiaster över hela världen tack vare det jättelika medieutbude

- livesändningen blir världens längsta sportsändning och ska pågå i 60 timmar i sträck.

One Water Race är ett sätt att synliggöra One Water Foundation – en oberoende stiftelse som verkar för att accelerera olika samverkansprojekt mellan näringslivet och offentlig sektor för att reducera hotet mot vårt vatten och våra marina miljöer.

.Oberoende bolag

Just nu pågår samverkansprojektet ”En fossilfri skärgård” där bland annat Länsstyrelsen i Stockholm, Transportstyrelsen och Hav- och havsmyndigheten och samverkar. 

I Sverige sänder TV4 Play och Sportkanalen racedokumentären, men också Aftonbladet ”Road To” och livesändningen ska distribueras via Youtube. 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Det egentliga  verklighetsfrämmande sker. En klubb i fotbollsallsvenskan  hotas i sin grund mitt under pågående seriespel. Den ekonomiska krisen är total och nu varslas alla anställda om uppsägning i IFK Norrköping.

Underskottet från i fjol om 43,8 miljoner tynger ekonomin och ledningen skriver nu: ”Det ekonomiska läget är extremt ansträngt”.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en  närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..

– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.

Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.

På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen. 

Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.