Nytt initiativ - ”Så här kan tennisungdomar bli bättre”

Avgörande för den nya idén och entusiasmen är konstaterandet:

”När vi tittar ut i Europa ser vi att de länder som har flest internationella tävlingar har också fler internationella stjärnor”, säger männen bakom nysatsningen.

Nog finns det hopp för svensk tennis. Många ute i Sverige kämpar för en ljus morgondag.  Som de före detta elitspelarna, Magnus Norman, Mikael Tillström och Nicklas Kulti som äger och driver Good to Great Academy samt Christer Hult som och hans team ifrån Arena Båstad.

De drar igång internationellla tävlingar, både i Stockholm och Jönköping, så att svenska eliten får spela och utvecklas mot kvalificerat motstånd.

Good to Great och Arena Båstad offentliggjorde idag att de genomför en Challengertävling i tennis. Challengertävlingen skapar möjligheter för flera av Sveriges främsta talanger inom tennis att vinna viktiga ATP poäng och avancera på världsrankingen. Tävlingen ska genomföras i Stockholm den 12–19 november 2023 på Good to Great Tennis Academy.

Lära och utvecklas

Challenger-tävlingar och WTA 125: or är viktiga för att sedan kvalificera sig för att spela ATP/WTA tour tävlingar. Det finns flera internationella exempel med tävlingar på denna nivå därspelare har kunnat tävla på hemmaplan och vunnit många viktiga WTA poäng och AR sedan avancerat in på ATP-touren. Good to Great Challenger är den första Challengertävlingen i Sveriges sedan år 2018.

Initiativtagarna är de tre före detta världsspelarna Magnus Norman, Mikael Tillström och Nicklas Kulti som äger och driver Good to Great Academy samt Christer Hult som tillsammans med sitt team ifrån Arena Båstad, som har lång erfarenhet att arrangera ATP & WTA tävlingar.

”Detta är ett första steg i en större vision att vara delaktiga att etablera flera ATP Challengers och WTA 125:  or i Norden. Vi ser det som en viktig del för svensk tennis och för våra tennistalangers utveckling.

Magnus Tournament Director

"Vi hoppas att detta långsiktigt ger resultat i att fler svenska tennisspelare etablerar på top 100 för att kvalificera sig till stora tävlingar.”, säger Christer Hult.

“Vi vet att en viktig del av en tennisspelares utveckling är att tävla på rätt nivå, med en Challenger på hemmaplan skapas möjlighet att erövra många viktiga ATP poäng”" tllägger Magnus Norman, partner på Good to Great och nytutnämnd Tournament Director för Good to Great Challenger 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Näsfjället är högaktuellt igen. Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.

– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor. Det är anläggningren värd. fastslår han.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Tredje gången gillt för Rögle eller fjärde SM-guldet i den 11:e finalen sedan det första historiska guldet 1978 – signerat ”Hårde Harry”, legendaren Hardy Nilsson och också fick ge namn åt ett rockband.

Sedan 2006 har Skellefteå bara missat play off spel en gång, årets slutspel är  klubbens 19:e i rad. SM-guld år är 1978, 2013, 2014 och 2024 – mot just Rögle. Tala om stormakt.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen