Nytt initiativ - ”Så här kan tennisungdomar bli bättre”
Avgörande för den nya idén och entusiasmen är konstaterandet:
”När vi tittar ut i Europa ser vi att de länder som har flest internationella tävlingar har också fler internationella stjärnor”, säger männen bakom nysatsningen.
Nog finns det hopp för svensk tennis. Många ute i Sverige kämpar för en ljus morgondag. Som de före detta elitspelarna, Magnus Norman, Mikael Tillström och Nicklas Kulti som äger och driver Good to Great Academy samt Christer Hult som och hans team ifrån Arena Båstad.
De drar igång internationellla tävlingar, både i Stockholm och Jönköping, så att svenska eliten får spela och utvecklas mot kvalificerat motstånd.
Good to Great och Arena Båstad offentliggjorde idag att de genomför en Challengertävling i tennis. Challengertävlingen skapar möjligheter för flera av Sveriges främsta talanger inom tennis att vinna viktiga ATP poäng och avancera på världsrankingen. Tävlingen ska genomföras i Stockholm den 12–19 november 2023 på Good to Great Tennis Academy.
Lära och utvecklas
Challenger-tävlingar och WTA 125: or är viktiga för att sedan kvalificera sig för att spela ATP/WTA tour tävlingar. Det finns flera internationella exempel med tävlingar på denna nivå därspelare har kunnat tävla på hemmaplan och vunnit många viktiga WTA poäng och AR sedan avancerat in på ATP-touren. Good to Great Challenger är den första Challengertävlingen i Sveriges sedan år 2018.
Initiativtagarna är de tre före detta världsspelarna Magnus Norman, Mikael Tillström och Nicklas Kulti som äger och driver Good to Great Academy samt Christer Hult som tillsammans med sitt team ifrån Arena Båstad, som har lång erfarenhet att arrangera ATP & WTA tävlingar.
”Detta är ett första steg i en större vision att vara delaktiga att etablera flera ATP Challengers och WTA 125: or i Norden. Vi ser det som en viktig del för svensk tennis och för våra tennistalangers utveckling.
Magnus Tournament Director
"Vi hoppas att detta långsiktigt ger resultat i att fler svenska tennisspelare etablerar på top 100 för att kvalificera sig till stora tävlingar.”, säger Christer Hult.
“Vi vet att en viktig del av en tennisspelares utveckling är att tävla på rätt nivå, med en Challenger på hemmaplan skapas möjlighet att erövra många viktiga ATP poäng”" tllägger Magnus Norman, partner på Good to Great och nytutnämnd Tournament Director för Good to Great Challenger
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Mjällby AIF toppar allsvenskan, men säljer samtidigt spelare och stärker egna kapitalet rejält på ett egentligen sensationellt sätt.
I söndags sluttfördes förhandlngarna runt t succémittfältaren Nicklas Röjkjaer som lämnar Mjällby. AIF 26-åringen har skrivit på för danska FC Nordsjälland. Samtidigt står det klart att klubben har sålt spelare för runt 60 miljoner på bara några år, vilket faktiskt är en del av strategin att bygga en starkare förening och då ingår att säkra en ekonomisk framtid - och av bara farten förstärka - så pass att laget övertar och behåller ledningen i allsvenskan.
Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg
Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg
Om planerna skulle förverkligas överträffas alla andra satsningar i Sverige.
En arkitekttävling om hur de nya arenorna slutligen ska se ut är redan inledd. Och göteborgarna själva ska få rösta för att bli delaktiga i valet.
Idrottens massmönstringar avlöser varandra. I Göteborg har fotbollens ungdomsturnering Gothia Cup nu avslutats, ett event som sätter staden på världskartan som ingenting annat och vars turistekonomiska omsättning tangerar ett miljardbelopp.
I Jönköping invigdes under söndagen O-ringens, orienteringens överlägsna skyltfönster, den första upplagan redan 1965 med ett budskap som har spridits över hela världen. Med i år cirka 15 000 deltagare, och med sportens unika världsetta, 23 VM-guld, Tove Alexandersson, 34 år, på startlinjen i D 21-klassen, damer elit
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Viaplay Group värvar Jonas Karlsson som med erfarenhet oh rutin som få andra ansluter till Viaplays sportredaktion där han främst kommer att jobba med golf och vintersport.
– Jag är supertaggad, säger Jonas .
I Djurgårdens nysatsning i SHL var 18-årige Anton Frondell ett bärande namn. Efter 11 mål i Hockeyallsvenskan och stort genombrott i den tuffa kvalserien mot AIK hade kraftfulle Frondell, 94 kg. en säker plats i l sportchefen Niklas Wikegårds ledande formationer.
I den årliga NHL-draften, nu i Los Angeles, förändrades allt, sedan Anton Frondell, 18 år ,uppväxt i Trångsund söder om Stockholm, valts som nummer tre av Chicago.