Inte ens när privata jättesummor räcker

Det är ingen ovanlig situation i idrotts-Sverige idag  Att en klubb med stark historia, ofta i elitsammanhang, nu kämpar för överlevnad, men det kostar...

Här är den klassiska handbollsklubben som pressas hårt och ledarna känner tvivlet och ifrågasätter engagemanget...

Intäktrna räcker inte hos många elitklubbar som ite vill tspa sin oosition.

 

Redan i fjol var det ansträngda villkor i Lugi, men då skedde det först ofattbara – en privatperson uppenbarade sig och gav föreningen 4 miljoner kronor. Därefter gick Lunds kommun in med 1,5 miljoner. Och 500 000 kom  via en familj! Därmed stärktes de ekonomiska förutsättningarna. Nu är likviditeten bättre och de ansvariga kan andas lugnare. Publiksiffrorna har också förbättrats. Men i tabellen ligger Lugi näst sist… och gamla ekonomiska synder  pressar ledningen.

undkom det värsta

I årsredovisningen poängterade klubben att donationen och kommunens stöd var "helt avgörande för att vi skulle klara året både resultat- och likviditetsmässigt".

Men den sportsliga verksamheten är tvivelaktig. Det går inte tillräckligt bra .Varken herrlaget eller damlaget övertygar.

- Vvi var otroligt hårt pressade, Jag blir rörd över att få företräda en förening som kan betyda så mycket. Det finns många som gör stora insatser för klubben, men det är klart att detta sticker ut när man befinner sig i en ekonomisk kollaps, säger tidigare ordföranden, Karl Löfmark i Sydsvenska Dagbladet..

Pressen på honom och föreningens ledning har varit maximal.

Trots den stora donationen igjordeklubben ett rett esultat på minus 1,9 miljoner ,och lämnade ett negativt eget kapital på 1,7 miljoner.

Lugi kunde i alla fallstäda upp och ge goda förutsättningar för framtiden.

– Vi har gjort rent bord till priset av att vi backar 1,7 miljoner till 2024

Gamla synder skulle åtgärdas.

Elitlicensen är i fara. Det negativa egna kapitalet behöver röjas ur vägen innan 2026. Liganämnden kräver att klubben  betalar av 660 000 kronor.

– Vi är en bra bit på väg, men man får inte glömma att det är massor kvar, säger  Karl Löfmark.

Den ekonomiska situationen tvingade föreningen till tuffa beslut. På kansliet blev halva styrkan uppsagd.

En mardröm

De ansvariga upplever en idrottsledares mardröm. Karl Löfmark:.

– Vi hoppas och önskar att vi samtidigt som vi går igenom detta också kan bli smartare och effektivare framöver. Det går inte att komma runt att i den organisation som vi haft, har helheten, meninte varit tillräckligt vass.

– Vi är en bra bit på vägen, men man får inte glömma att det är massor kvar

Pandemin har påverkat villkoren liksom stora kostnadsökningar.

.De skänkte 4,5 miljoner

men engagemang och intresse har ändå förbättrats. Det har varit fullsatt på läktarna vid flera matcher. En välkänd man i Lund,  har på lyckats få fart på engagemanget i klubbens nätverk, kallad Klubb 100, och Lugi har  hopp om att få 100 Lugientusiaster att satsa vardera 25000 kronor..

Donationen på 4 miljoner kom från justprivatpersoner med stort Lugihjärta.

– Donationen är sådant man inte tror kan ske. Något man bara hör talas om, säger dagens ordförande, Mats Nilsson.

Nu framkommer att klubben fått ytterligare en donation. En halv miljon kommer från en en familj som i flera generationer hört till föreningen.

– De har ett varmt Lugihjärta och de kände att klubben och handbollen betyder mycket för väldigt många, betonar Mats Nilsson.

Vända en trend

Men han varnar samtidigt:

- Det  är engångsbelopp som räddar oss här och nu. Vi måste hitta en bättre intäktsström, ett bättre partnerskap och bredda vårt erbjudande för att göra oss mer attraktiva, säger han.

 Målet är av vända en trend, säger Mats Nilsson i Sydsvenskan.

Han kan konstatera att Lugis partners faktiskt har blivit fler även om det inte handlar om huvudpartners.

Mats Nilsson betonar också betydelsen av att skapa många relationer och försöka utveckla över tid.

– Det gäller att inte ta något för självklart. Vi behöver hitta något som är hållbart och där båda får ut något av varandra.

Många ledare inom eliidrott känner igen sig. Kampen om att nya nya intäkterengar pågår ständigt och jämt

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Bakgruunden till att Zlatan Ibrahimovic skänker bort fyra av sina padel- och fotbollshallar i Sverige framkommer successivt.

 Bara anläggningen i Örebro redovisade ett minus på 4,4 miljoner under förra året.

Bolaget Downtheline Holding AB, där Zlatans padelverksamhet är placerad, gjorde en förlust på 18,7 miljoner under 2024, enligt Expressen.

Det är bakgrunden till att megastjärnan nu vill göra sig av med anläggningarna i Örebro, Skövde, Uppsala och Jönköping.

Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning 

”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.

- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.