Rättvik kan bli bästa idrottsstaden

 SVT presenterar vilka kommuner som klarat kriteriet för att vara med och tävla om titeln Sveriges bästa idrottsstad 2024.  Och då framkommer att Rättvik klarar urvalet för första gången och är med sina 11 000 invånare den minsta kommun som varit med i omröstningen sedan starten 2011.  Nu får dalakommunen god marknadsföring via idrotten.

Rättvik har en bandyarena är i något ovanlig uformning och är dessutom landskapets största träbyggnad

Av Sveriges 290 kommuner har 203 fler invånare än Rättvik. Bandy, baseboll och Rättviks SLK med Anna Swenn-Larsson bidrog till detta. Här finns också mästarlaget i baseball och för tre år sedan byggdes en egen bandyhall, som för övrigt  är landskapets största träbyggnad. I Rättvik finns också en travbana.

 

– Dalarna har en genuin idrottskultur och historik vilket präglar även de mindre kommunerna. Mora med 21 000 invånare är också tillbaka i år, och lilla Leksand är inte med detta år men har varit topp 10 i omröstningen två gånger. Det är häftigt och kanske en sporre för alla andra kommuner i liknande storlek, säger Ola Bränholm, ansvarig på SVT Sport, för omröstningen ”Sveriges bästa idrottsstad”.

40 kommuner klarar kriteriet för att vara med och tävla om titeln d. Fem nya har tillkommit, fyra har försvunnit jämfört med ifjol.

Utöver Rättvik är även Trelleborg med för första gången och Mora, Skellefteå och Kungsbacka är tillbaka. Däremot klarar inte Nacka, Motala, Gotlands kommun eller Kungälv bevekelsegrunderna.

Här är den aktuella listan#mce_temp_url#

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Det är en fullkomligt vedervärdig tanke att fotbollslandslaget skulle misslyckas i kvalet  i mars med den konsekvens som uppstår.  Det känns som himmel eller helvetet, för tillräcklig medvind får en så ofantlig betydelse

Inget VM- spel skulle innebära en enorm besvikelse. Och inte nog med det – inte mindre än 97 miljoner skulle fladdra bort och inte kunna rädda Svenska Fotbollförbundet.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.