Rättvik kan bli bästa idrottsstaden
SVT presenterar vilka kommuner som klarat kriteriet för att vara med och tävla om titeln Sveriges bästa idrottsstad 2024. Och då framkommer att Rättvik klarar urvalet för första gången och är med sina 11 000 invånare den minsta kommun som varit med i omröstningen sedan starten 2011. Nu får dalakommunen god marknadsföring via idrotten.
Av Sveriges 290 kommuner har 203 fler invånare än Rättvik. Bandy, baseboll och Rättviks SLK med Anna Swenn-Larsson bidrog till detta. Här finns också mästarlaget i baseball och för tre år sedan byggdes en egen bandyhall, som för övrigt är landskapets största träbyggnad. I Rättvik finns också en travbana.
– Dalarna har en genuin idrottskultur och historik vilket präglar även de mindre kommunerna. Mora med 21 000 invånare är också tillbaka i år, och lilla Leksand är inte med detta år men har varit topp 10 i omröstningen två gånger. Det är häftigt och kanske en sporre för alla andra kommuner i liknande storlek, säger Ola Bränholm, ansvarig på SVT Sport, för omröstningen ”Sveriges bästa idrottsstad”.
40 kommuner klarar kriteriet för att vara med och tävla om titeln d. Fem nya har tillkommit, fyra har försvunnit jämfört med ifjol.
Utöver Rättvik är även Trelleborg med för första gången och Mora, Skellefteå och Kungsbacka är tillbaka. Däremot klarar inte Nacka, Motala, Gotlands kommun eller Kungälv bevekelsegrunderna.
Här är den aktuella listan#mce_temp_url#
Mest lästa just nu
AIK fotboll redovisar ett resultat på - 16 miljoner i bokslutet för 2025. Under samma period uppgick rörelsens intäkter till 363 Mkr, en ökning med 15 procent
Beloppet avser hela koncernen bestående av AIK Fotbollsförening, där elitverksamheten ingår, AIK Fotboll AB samt dotterbolaget Merchandise AB samt Nytomta AB Fastigheter.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.
Det sker via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.
Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion.
– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.
När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvist
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar