Anton, Kajsa - och nu Anja

Anton Hysén och Kajsa Bergqvist har tidigare trätt fram. Nu var turen kommen till Anja Pärson. Det som länge har varit en officiell hemlighet i den inre kretsen. Hon hade avslutat karriären, stunden var den rätta och det fanns ingen orsak att vara hemlig längre.
I Schladming höll Sveriges alpina drottning Anja Pärson pressträffen vid världscupsavslutningen för at berätta om sitt beslut att sluta. Nu fick hon ett helt eget radioprogram för att berätta om nästa stora livsbeslut. Foto: Pontus Lundahl, Scanpix

 

- Mitt mitt liv tar inte slut, jag börjar ett nytt, sa Anja Pärson när hon avslöjade att det var slutåkt.

Nu gällde hennes nya liv, ett annorlunda liv. Vad hon syftade på visste hon redan då, men sa inte mer.

Tjänat över 100 miljoner

Vi visste att Anja Pärson är ekonomiskt oberoende. Sponsorkontrakt, prispengar och PR-ersättningar har gett runt 100 miljoner kronor.

Men vad skulle livet bestå utav.

Tillfället kunde inte har varit bättre, premiären av radioklassikern Sommar. Nu gjorde hon slut på alla spekulationer för sanningen har nått allt flera, men kretsen av aktiva, ledare och journalister har hållit tyst.

De var inte bara vänner

Att Anja Pärson och Filippa Rådin, 39, inte bara var vänner, utan mer än så.

Hur många gånger har hon inte fått chans att berätta. Journalister har upprepat frågan och velat skriva. En på sitt sätt märklig tystnad, här tog man minsann hänsyn.

Anja kändemed all sannolikhet att det var skönt att allt blev känt. Nu kryddade hon också med beskedet att hon ska bli mamma.

Hon hade blivit kär

Klart att det blev reaktion i folkhemmet, det gäller ju en nationalikonen.

Anja Pärson och flickvännen Filippa träffades för sju år sedan i Filippas klädbutik i Umeå. Filippa var bra på att hitta kläder ”som passar en slalomrumpa”.

Vänskapen växte, en dag fanns en ny känsla, något som Anja aldrig känt tidigare. Hon hade blivit kär.

- Jag vet inte när det hände, men plötsligt visste båda att allt var annorlunda. En dag sa hon det bara. Jag blev inte chockad, men livrädd, berättade Anja Pärson.

Första kyssen

Hon erkände att hon kände rädsla och osäkerhet.

- Dagarna som följde var fyllda av skam och lögn, sa Anja.

- Det tar ett bra tag att vänja sig vid tanken att leva med en kvinna.

Men deras förhållande bara stärktes:

- Vi blev starka i varandra och fick styrka att acceptera. Vi slutade springa åt olika håll, vi visste vad vi ville, från den första fantastiska kyssen.

Blivande mamma

Hon som aldrig tänkt att hon skulle bli tillsammans med en kvinna.

Det har inte varit enkelt beslut att berätta om kärleken, än mindre att göra det, förklarade Anja..

- För vissa har det varit lätt, för andra har det krävts mer, sa Anja.

Den unga tjejen som kom som ett yrväder för 14 år sedan är nu en 31-årig blivande mamma.

Fakta

Missade du Anja Pärsons radioprogram kan du klicka här

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Vågar jag? (inte verifierad)

tis, 2012-06-26 04:11

1. anja

Jag blev inte chockad men en aning besviken. Man har anat att hon lirar på den andra planhalvan. Aningen har förstärkts i och med att man hörde henne aldrig prata så mycket om sitt privatliv på det sättet. Det påminner en del om Lena Philsson och hennes sätt att hit men inte längre. Man kan tycka att det är fegt att vänta tills efter karriären med tanke på sponsorer och familjen och vännerna. Media har i princip från dag noll vetat att att hon var lesbisk och knipigt käft. Jag skrev i början att jag var besviken och det jag just skrivit är en anledning. En andra är att barn till hårt ansatta av media och det är inte normalt att lesbiska kvinnor uppfostrar barn. Vad de än säger så tappar man den manliga aspekten. Det gå inte ersätta det med en bror, pappa, farbror eller kompis. Att två kvinnor gifter sig är helt okey men inga barn tyvärr. Det kanske låter fel att skriva 2012 men den krassa verkligheten är att alla inte vågar berätta. Jag är inte nån homofob som går undan när jag ser två tjejer eller killar kysser varandra. Jag har en kompis när han berättade att har är bög så sparka de ut honom och detta var för två år sedan. Tyvärr kommer det inte att fullt ut av alla. Hon bad att media inte skulle gå på familjen men tyvärr så kommer det inte att respekteras av alla. Jag kommer alltid att minnas Anja som en målmedveten tjej som satsade 100% och var lite tjurig. Någon i hennes omgivning skulle sagt att jag vet att du är lesbisk och att det är helt okey. Till slut så ger jag Anja all respekt och kärlek och hoppas hon får leva lycklig med Fillppa och det tilltänkta barnet. (Jag vet att jag i sista meningen emotsa mig själv.) Ps. Den tredje anledningen till besvikelsen är att har varit kär i henne själv och tänkte inte hon också, fan ytterligare en som gått förlorad till lesbianerna hahaha.

Djurgårdens äventyr i fotbollens Conference League lämnade ett netto på 150 miljoner kronor,  och fyller på Djurgårdens kassa rejält. Vid årsskiftet 2024-2025 hade föreningen ett eget kapital på 364 miljoner kronor, vilket är en rekordsiffra.

 Stora spelarförsäljningar och sportchefen Bosse Andersson strategi att köpa billigt och sälja dyrt har varit framgångsrikt. Totalt gjorde Djurgården en nettovinst på 139 miljoner i spelarförsäljningar, bland de som lämnade fanns Lucas Bergwall, Samuel Dahl och Jacob Widell Zetterström.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Han beskriver sig själv som en hockeynörd, och vill gärna vara ett bollplank till förbundskapten Sam Hallam. 

Efter Tre Kronors senaste VM-guld, i Köpenhamn 2018 skänkte nummer 93 Mika Zibanejad, tillsammans med sin bror, Monir Kalgoum, 300 000 kronor till  unga flickors ishockey i Stockholm.

I VM i Stockholm fem år senare spelar Mika Zibanejad verkligen på hemmais, hans första kontakt med sporten var i Hammarby Hockey, i dag i  division två. Han är ensam 08-spelare från landets största hockeydistrikt, och är Sam Hallams största offensiva vapen i guldjakten i Avicci Arena. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga  Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.

Han har gjort succé , men  saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.

– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är  allvarlig.