Sandström eld och lågor över sitt nya liv
Vad kan en brandman från Skanör ha gemensamt med Wayne Gretzky? Det beror helt på vilken brandman det handlar om.
Tomas Sandström har i alla fall spelat hockey tillsammans med Gretzky i Los Angeles Kings. Men så är han också en av våra mest framgångsrika spelare genom tiderna i NHL. 983 matcher, 394 mål och en Stanley Cup-seger talar sitt tydliga språk.
Annorlunda utmaningar
- Det är klart att min vardag idag skiljer sig enormt mycket från det liv jag levde under mina 15 år i NHL. Men jag skulle ju inte vilja säga att livet idag bjuder på mindre utmaningar, bara annorlunda, säger Tomas som numera delar sin tid mellan anställningen som deltidsbrandman i Skanör och den egna byggfirman.
Det var i Fagersta det hela började. Hockeyintresset alltså. Själva Tomas började några år tidigare i Jakobstad i Finland, men sedan familjen flyttat till Fagersta var hans livsbana utstakad. Det var hockey som gällde. Redan som 15-åring spelade han i Fagerstas A-lag och det gick så bra att 17-årige Tomas blev utnämnd till Sveriges bäste junior säsongen 1981-82.
- Eftersom jag alltid har varit extremt träningsvillig utvecklades jag rätt snabbt. Just den där träningsviljan har ofta hjälpt mig vidare i mina ambitioner. Jag vill bli bäst på det jag håller på med, och det kräver en helhjärtad insats, så är det bara, säger Tomas med den där beslutsamma blicken som fått mer än en motståndare att darra innan det small i sargen.
Tiden i Brynäs avgörande
Hockeyresan till NHL gick via Brynäs där Tomas gjorde två elitseriesäsonger, innan han som 19-åring tog steget över Atlanten till NHL och New York Rangers.
- Tiden i Brynäs var avgörande för min fortsatta karriär. Där fanns fina förebilder både som spelare och tränare och när jag kom till USA hamnade jag i samma lag som Anders Hedberg. Bättre mentor kunde jag bara inte få. Han och Börje Salming var ju mina två stora idoler. Att sedan få spela ihop med en av dem var perfekt, säger Tomas.
Det blev succé i flera storlag i NHL, en hårsmån från Stanley Cup-seger med Los Angeles Kings 1994 och sedan, som kronan på verket, seger i Stanley Cup tre år senare med Detroit Red Wings.
Även på hemmaplan bidrog han stort i Tre Kronor. Vi som var med på den tiden minns hans 2-2 mål mot Sovjet, som bäddade för VM-guldet 1987. Tomas Sandström tilldelades Svenska Dagbladets bragdmedalj det året.
Naturligt välja Malmö
Att Tomas idag lever och verkar i skånska Skanör där han har ett jobb som deltidsbrandman är inte så konstigt som det kan låta.
- Min fru och jag hade tidigt beslutat att vi skulle flytta hem till Sverige när det blev dags för vårt första barn att börja skolan. Under NHL-lockouten 1994 spelade jag i Malmö och det kändes helt naturligt att avsluta min hockeykarriär där.
Men hur kommer det sig att mannen som gjorde sig känd som en av de tuffaste på isen hittade till brandkåren? Svaret är att det var en blandning av slump och önskan. Tomas Sandström förklarar:
Innebandy ledde till brandman
- Att bli brandman var en av mina tidiga pojkdrömmar och den har nog alltid funnits med mig i bakhuvudet. När jag sedan började spela innebandy med ett gäng brandmän fick jag en naturlig ingång till deras värld. Och på den vägen är det.
Han ser också stora likheter mellan livet på rinken och livet som brandman.
- I båda fallen är man beroende av de andra i laget. Det är teamet som lyckas, inte den enskilde. Dessutom måste man vara hundra procent närvarande och engagerad i båda rollerna. Är du inte det gör du inget bra jobb - och då är det inte bra för kompisarna. Och någon svikare vill man ju inte vara. Inte jag i alla fall.
Tomas Sandström gör ett symboliskt nedsläpp vid en landskamp mot Ryssland. Foto: Andreas Hillergren, Scanpix
Mest lästa just nu
Här är nyheten som skakar om ettan i Allsvenskan. Klubbdirektören Martin Malmberg lämnar Sirius med omedelbar verkan.
Det här väcker reaktion och frågetecken i fotboll.Sverige,
"Ett gemensamt beslut", heter det från klubben, men många vill veta mera. Varför - ovch på vem tog initiativ?
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Lugnet är platsen för VM i vinter. Arrangörerna vill tro på ett lyckat arrangemang, men planeringen flyter inte alls som alla hoppades.
Inget tv-bolag har accepterat prislappen på VM.
Globala mediabolaget Infront media förhandlar för internationellla skidförbundets räkning men har ännu inte nått resultat.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det svenska medieföretaget Sportway tar över medierättigheterna för Handbollsligan Dam och Handbollsligan Herr. Målet är att bygga en starkare och bredare närvaro för svensk elithandboll och och öka tillgängligheten för entusiasterna. Alla matcher i elitligorna ska direktsändas.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja





















