SAS-chef blir Färjestads nye VD

Stefan Larsson lämnar jobbet som General Manager Americas inom SAS, med ansvar för bolagets Nordamerikanska verksamhet, och blir ny vd för Färjestads BK.
Färjestad mobiliserar och rekryterar en ny vd i Stefan Larsson från SAS. Det innebär också att Håkan Loob får en ny uppgift.

 

- Jag hoppas kunna vara en stark drivkraft i Färjestads fortsatta framgång och utveckling, säger Larsson som flyttar hem från USA till Värmland.

Färjestad har under året beslutat förändra sin organisation vilket innebär att Håkan Loob utsetts till General Manager med ansvar för hela den sportsliga verksamheten.

Stark kravprofil

Tillsammans med rekryteringsbolaget Alumni har organisationen sökt en ny VD med ansvar för marknads- och kommersiell utveckling samt ekonomi. 

Nu ha styrelsen utsett Stefan Larsson till ny VD för Färjestad BK.

- Stefan har den kompetens och de egenskaper vi sökt och motsvarar mycket bra den kravprofil vi satt upp, säger Färjestads ordförande Sture Emanuelsson.

Lämnar USA

Larsson är för närvarande Regional General Manager Americas i SAS, Scandinavian Airlines System, och är sedan två år tillbaka stationerad i New York ansvarig för Scandinavian Airlines North America Inc.

Stefan Larsson har haft en rad tunga befattningar inom SAS.Senaste uppdraget i Sverige var i rollen som Director Key Account Management. 2008 rekryterades Larsson till rollen som till General Manager för Belgien och Luxemburg för att knappt två år senare utses till Regional General Manager Western Europé. Totalt blev det fyra år för Larsson i Europa innan han kom till New York och uppdraget som Regional General Manager för Nordamerika.

Han har varit verksam inom flygbranschen och bolaget sedan första uppdraget hos Linjeflyg i Karlstad 1987.

Larsson har nu tillsammans med sin familj tagit beslutet att efter sex år utomlands flytta tillbaka hem till Värmland.

Internationell karriär

- Gemensamt i  familjen har vi kommit till beslutet att flytta hem. Min fru Maria vill tillbaka till sin yrkeskarriär och jag har en dotter (18) som börjar på universitet i höst och en son (16) som ska läsa ekonomi på Tingvallagymnasiet.

Larson är en internationellt erfaren ledare med förmåga att leverera resultat, driva utvecklings- och förändringsarbete samt motivera medarbetare i olika situationer, miljöer och kulturer. 

Han har en stark kombination av strategisk förmåga och taktiskt genomförande, en bred kunskap inom ett flertal områden som t.ex. ledning, distribution, försäljning, strategi, loyalitetssystem, e-commerce och marknadsföring.

Tillbaka till Värmland

Han har en erkänd strategisk förmåga och bedöms som en skicklig relationsbyggare och kommunikatör.

- Jag vill hälsa Stefan och hans familj välkommen hem  till Karlstad och Familjen Färjestad, säger ordförande Sture Emanuelsson.

Larsson är en värmlänning i exil och upplever att han nu ”flyttar hem”. Familjen har nyligen köpt ett sommarhus i karlstadstrakten.

- Jag hoppas kunna bidra med att var en stark drivkraft i Färjestads fortsatta utveckling, säger Larsson som tillträder sin tjänst senast den 1 oktober.

"Hockey en färskvara"

- Likheterna mellan mitt nuvarande uppdrag och Färjestad är många; en spännande blandning av allt från internationella kontakter, media, näringsliv, upplevelseindustri till e-handel. 

Larsson ser ytterligare en intressant likhet mellan sitt nuvarande uppdrag och vd-jobbet i Färjestad.

- I båda fallen handlar det om ”färskvara” som inte kan lagras. När planet lyft eller matchen spelats kan inte varan säljas om igen.

Lars (inte verifierad)

tis, 2014-07-08 00:04

1. Från ett

Sjunkande skepp till ett annat. Ska vi ge honom 12 månader i "familjen"? Ingen utböling kan klara sig, det borde styrelsen veta vid det här laget. Men man behöver väl nya lik i garderoben nu när Czarnecki är färdigbetald. Final och mångmiljonförlust innebär nedskärningar. Vilket i denna bransch leder till mediokra resultat sportsligt. Vilket leder till urholkad ekonomi. Att leda en hockeyklubb av FBK:s kaliber är svårare än ett riktigt toppjobb inom näringslivet. Det kommer den gode Stefan att bli varse. Det är också som att klubben måste legitimera sin utnämning, som om man inte riktigt tror på den. Se bara den längsta beskrivning av CV som en klubb nånsin gjort på sin hemsida. Ja, ja, vi vet att meriterna ser fina ut. Från SAS med miljardförluster... // tveksam FBK-supporter

Fotbollen är Sveriges största folkrörelse och engagerar hundratusentals spelare, ledare och supportrar. Samtidigt har återkommande avslöjanden visat på bristande insyn i agentverksamheten vidspelarövergångar som gäller åtskilliga mångmiljonaffärer.Oseriösa aktörer och kopplingar till ekonomisk brottslighet väcker reaktion ovh kritik. Bristen på transparens gör det svårt att granska marknaden och ekonomiska intressen bakom spelarövergångar. Nu kommer krav på att regeringen måste agera.

Med fem omgångar kvar av SHL:s grundserie kan ännu ett historiskt publikrekord bokföras. För fjärde säsongen i rad kommer ett nytt rekord att noteras. Just nu är publiksnittet 7022 åskådare per match – att jämföras med 6643 personer per match under förra säsongen.

En del av ökningen är att Djurgården har ersatt MoDo, men totalt har nio av de tretton lag som spelade i ligan säsongen 2024-2025  ökat sitt publiksnitt.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Varje vecka kommer nya tittarsiffrot för hur svenskarna följde Vinter-OS . Nu står det klart att det blev en svensk tittarfest som enbart i i Telia Play innebar  över 35 miljoner streamade timmar

Över 800 000 hushåll följde dramatiken varav hela 95 procent av tittandet skedde live.  I genomsnitt såg varje hushåll mer än 43 timmar OS-innehåll, nästan två dygn tillsammans med skidor, puckar och curlingstenar som gled rakt in i hjärtat.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen