Efterträds av en annan AIK-are?
Ola Andersson tvingades 2008 att sluta en motsvarande tjänst i AIK och har varit ytterst ansvarig i Sirius i tre år.
- Jag känner att det är dags att sätta tänderna i något nytt. Det har varit tre roliga och utmanande år som vd i Sirius Fotboll och nu är det dags att någon annan tar vid. Jag brinner dock för arbetet med den nya arenan, sa Ola Andersson till klubbens hemsida innan reste på semester.
Blir tomrum
Tanken är ändå att han ska stanna i föreningen och jobba med den nya fotbollsarenan.
I ett uttalande i tidningen UNT säger Sirius ordförande Ove Sjöblom:
- Det kommer att bli ett stort tomrum i och med Ola lämnar vd-posten. Under hans tre år som vd har Sirius Fotboll lyft sig flera nivåer, både sportsligt och ekonomiskt. Å andra sidan kommer den nya arenan att få en avgörande betydelse för fotbollens framtid och utveckling i Uppsala och där kommer Ola att bidra med sin erfarenhet och kunskap.
Bygger om organisationen
Ola Andersson har tvingats utstå kritik och i kombination med mycket jobb kom inte hans beslut som särskilt sensationellt.
Sirius väljer att nu bygga om organisationen och ska i stället anställa en klubb- och kanslichef med ekonomisk spetskompetens.
Det finns många sökanden redan nu och en av de som utpekas som tänkbar efterträdare är AIK:s förre vd, Thomas Edselius.
Mest lästa just nu
Det är svängdörrar hos Allsvenskans etta, Mjällby. Spelare kommer och går i en strid ström och pengarna flödar. Klubben har nyligen gjort sin största satsning någonsin i spelartruppen med värvningen av 21-årige dansken Jeppe Kjær från norska FK Bodø/Glimt. Han kostade 10 miljoner. Det är bara tre veckor sedan som klubben sålde sin framgångsrike mittfältare, Nicklas Röjkjaer, till danska FC Nordsjälland, som innebar en betydande ekonomisk affär för Mjällby. Affären uppges ha gett 18 miljoner till Mjällby.
Kärt barn har många namn, brukar det heta. Ursprungliga Swedbank Arena blev Friends Arena som skiftade till Strawberry Arena och nu kunde det vara Pride Arena,. Multiarenan i Solna firar nämligen ett år med Nordens största Prideflagga.
I samband med att Strawberry Arena har ett årsjubileum är hotellkoncernen stolt huvudsponsor till Stockholm Pride, och tar sitt engagemang ett steg längre. Under Prideveckan kommer förvandla största arenaN till en gigantisk, lysande Prideflagga för att markera allas lika rätt och värde.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Viaplay Group värvar Jonas Karlsson som med erfarenhet oh rutin som få andra ansluter till Viaplays sportredaktion där han främst kommer att jobba med golf och vintersport.
– Jag är supertaggad, säger Jonas .
Efter 18 NHL-säsonger är Nicklas "hemma" igen Efter 18 säsongers spel i NHL är Nicklas Bäckström, 38 år i november klar för spel i moderklubben Brynäs. Han spelade sin senaste NHL-match med Washington Capitals hösten 2023, men har sedan haft stora höftproblem och har efter flera operationer inte spelat sedan dess.
I ett uttalande på Brynäs hemsida skriver Bäckström:
-Nu kör vi, jag har alltid känt att jag någon gång skulle vilja representera Brynäs igen. Jag har länge haft en stor drivkraft att få återvända. Efter att kört rehab och vart borta från spel i nästan två år så känner jag mig nu väldigt laddad och full av energi,.