Starka kvinnor på Bokmässan

Carolina Klüft och Renata Chlumska blir dragplåster på höstens Bokmässa i Göteborg som fortsätter satsa på en hälso- och livsstilsprofil.
Från 5000 besökare första året till dagens 100 000 personer! Bokmässan har blivit en succé. Foto: Fredrik Sandberg, TT

 

Båda kommer att finnas med i det seminarieprogram som innehåller totalt 421 seminarier. Carolina Klüft kommer även att finnas med på scenen i Hälsa & Livsstilsdelen som pågår fyra dagar på Svenska Mässan, 22-25 september.

Klüfts debutbok

OS- och VM-guldmedaljören Carolina Klüft samt äventyraren Renata Chlumska, som bland annat blev första svenska och tjeckiska (dubbelt medborgarskap) att bestiga Mount Everest, har mycket att dela med sig av vad gäller träning, kost och mental inställning för att nå sina högt satta mål. 

I bådas fall handlar det dessutom att lansera böcker: Klüft med självbiografin ”Livet är en sjukamp” och Chlumska med ”Bergen kallar”. I Klüfts fall är det debut. 

- Vi är verkligen glada att båda kommer, och vi hoppas därmed nå en yngre målgrupp är normalt att besöka Bokmässan. Båda har ju mycket spännande att dela med sig av som borde locka främst yngre människor, säger Tomas Belfrage, säljansvarig för Bokmässan.

Carolina Klüft sade med anledning av sitt boksläpp till Sportbladets reporter Erik Karlsson tidigare i år:

- Den är i högsta grad självbiografisk, men det är inte så ”memoarigt” utan jag skriver både om saker jag gjort men också även anekdoter och historier där jag delar med mig av verktyg jag använt mig av och uppfunnit för att hantera prestationsångest, självkänsla och sätta upp målsättningar.

Affärer i miljonklassen

Bokmässan har vuxit från 5 000 besökare debutåret 1985 till i dag omkring 100 000. Det är en given branschföreträdare som även tilldrar sig internationellt intresse. Här lanseras inte bara nya böcker, utan även rättighetsaffärer i miljonklassen görs upp i International Rights Centre (IRC), mässans business-to-business del. 

- Boken ”100-åringen som klev ut genom fönstret” är ett exempel, där äventyret med rättighetsförsäljningen av boken började i IRC, och sedan rullade det på. Nu är den översatt till fyrtiofem språk. Senaste landet att köpa rättigheterna var Burma, säger Carina Brandt på Brandt New Agency som arbetar med den internationella lanseringen av boken.

De senaste sex åren har Bokmässan satsat allt mer på hälsa och livsstil, och den satsningen fortsätter i år.

- Vi utgår alltid från vad som är på gång inom bokbranschen och lyssnar på förläggarna. För sex-sju års sedan märkte vi att det blev fler och fler böcker om hälsa och livsstil. Därför lanserade vi en sådan satsning. Eftersom intresset för detta bara har ökat de senaste har även vår satsning i området med scen, aktiviteter och hälsobar tillsammans med utställare blivit större, förklarar Ewa Bråthe, ansvarig för området Hälsa & Livsstil på Bokmässan. 

Fotbollen är Sveriges största folkrörelse och engagerar hundratusentals spelare, ledare och supportrar. Samtidigt har återkommande avslöjanden visat på bristande insyn i agentverksamheten vidspelarövergångar som gäller åtskilliga mångmiljonaffärer.Oseriösa aktörer och kopplingar till ekonomisk brottslighet väcker reaktion ovh kritik. Bristen på transparens gör det svårt att granska marknaden och ekonomiska intressen bakom spelarövergångar. Nu kommer krav på att regeringen måste agera.

Med fem omgångar kvar av SHL:s grundserie kan ännu ett historiskt publikrekord bokföras. För fjärde säsongen i rad kommer ett nytt rekord att noteras. Just nu är publiksnittet 7022 åskådare per match – att jämföras med 6643 personer per match under förra säsongen.

En del av ökningen är att Djurgården har ersatt MoDo, men totalt har nio av de tretton lag som spelade i ligan säsongen 2024-2025  ökat sitt publiksnitt.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Varje vecka kommer nya tittarsiffrot för hur svenskarna följde Vinter-OS . Nu står det klart att det blev en svensk tittarfest som enbart i i Telia Play innebar  över 35 miljoner streamade timmar

Över 800 000 hushåll följde dramatiken varav hela 95 procent av tittandet skedde live.  I genomsnitt såg varje hushåll mer än 43 timmar OS-innehåll, nästan två dygn tillsammans med skidor, puckar och curlingstenar som gled rakt in i hjärtat.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen