55-bästalistan utan Zlatan
Varje år presenterar spelarfacket FIFPro en lista över världens 55 bästa spelare. För första gången på 13 år finns Zlatan Ibrahimovic inte med på listan. Det är 25 000 spelare från 65 olika länder som har röstat.
Första gången Zlatan fanns med på listan var 2006 då han spelade i Juventus.
Dessutom presenterar FIFPro varje år ”World 11” med de bästa spelarna. Zlatan fanns med bland de elva 2013.Dessutom presenterar FIFPro varje år ”World 11” med de bästa spelarna. Zlatan fanns med bland de elva 2013.
Bland andra storheter som försvunnit från 55-listan kan nämnas Garet Bale och Alexis Sanchez. Här är hela listan:
MÅLVAKTER
Gianluigi Buffon - Italien, Juventus (Nu i PSG)
Thibaut Courtois - Belgien, Chelsea (Nu i Real Madrid)
David De Gea - Spanien, Manchester United
Keylor Navas - Costa Rica, Real Madrid
Marc-Andre ter Stegen - Tyskland, Barcelona
BACKAR
Jordi Alba - Spanien, Barcelona
Dani Alves - Brasilien, PSG
Daniel Carvajal - Spanien, Real Madrid
Giorgio Chiellini - Italien, Juventus
Virgil van Dijk - Nederländerna, Southampton/Liverpool
Diego Godin - Uruguay, Atletico Madrid
Mats Hummels - Tyskland, Bayern München
Joshua Kimmich - Tyskland, Bayern München
Dejan Lovren - Kroatien, Liverpool
Marcelo - Brasilien, Real Madrid
Yerry Mina - Colombia, Barcelona (Nu i Everton)
Benjamin Pavard - Frankrike, Stuttgart
Gerard Pique - Spanien, Barcelona
Sergio Ramos - Spanien, Real Madrid
Thiago Silva - Brasilien, PSG
Kieran Trippier - England, Tottenham
Samuel Umtiti - Frankrike, Barcelona
Raphaël Varane - Frankrike, Real Madrid
Sime Vrsaljko - Kroatien, Atletico Madrid (Nu I Inter)
Kyle Walker - England, Manchester City
MITTFÄLTARE
Sergio Busquets - Spanien, Barcelona
Casemiro - Brasilien, Real Madrid
Philippe Coutinho - Brasilien, Liverpool/Barcelona
Kevin De Bruyne - Belgien, Manchester City
Eden Hazard - Belgien, Chelsea
Andres Iniesta - Spanien, Barcelona (Nu i Vissel Kobe, Japan)
Isco - Spanien, Real Madrid
N'Golo Kante - Frankrike, Chelsea
Toni Kroos - Tyskland, Real Madrid
Nemanja Matic - Serbien, Manchester United
Luka Modric - Kroatien, Real Madrid
Paul Pogba - Frankrike, Manchester United
Ivan Rakitic - Kroatien, Barcelona
David Silva - Spanien, Manchester City
Arturo Vidal - Chile, Bayern München (Nu i Barcelona)
ANFALLARE
Karim Benzema - Frankrike, Real Madrid
Edinson Cavani - Uruguay, Paris Saint-Germain
Paulo Dybala – Argentina, Juventus
Antoine Griezmann - Frankrike, Atletico Madrid
Harry Kane - England, Tottenham
Robert Lewandowski - Polen, Bayern München
Romelu Lukaku - Belgien, Manchester United
Mario Mandzukic - Kroatien, Juventus
Sadio Mané - Senegal, Liverpool
Kylian Mbappé - Frankrike, PSG
Lionel Messi - Argentina, Barcelona
Neymar - Brasilien, PSG
Cristiano Ronaldo - Portugal, Real Madrid (Nu i Juventus)
Mohammed Salah - Egypten, Liverpool
Luis Suarez - Uruguay, Barcelona
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Mjällby AIF toppar allsvenskan, men säljer samtidigt spelare och stärker egna kapitalet rejält på ett egentligen sensationellt sätt.
I söndags sluttfördes förhandlngarna runt t succémittfältaren Nicklas Röjkjaer som lämnar Mjällby. AIF 26-åringen har skrivit på för danska FC Nordsjälland. Samtidigt står det klart att klubben har sålt spelare för runt 60 miljoner på bara några år, vilket faktiskt är en del av strategin att bygga en starkare förening och då ingår att säkra en ekonomisk framtid - och av bara farten förstärka - så pass att laget övertar och behåller ledningen i allsvenskan.
Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg
Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg
Om planerna skulle förverkligas överträffas alla andra satsningar i Sverige.
En arkitekttävling om hur de nya arenorna slutligen ska se ut är redan inledd. Och göteborgarna själva ska få rösta för att bli delaktiga i valet.
Det är ett cykelprojektet som ger Barncancerfonden bara i år totalt 238 miljoner kr.
Över 2 600 cyklister och servicedeltagare gick på lördagen i mål i Paris för barn med svåra sjukdomar. Bakom satsningen står Team Rynkeby som sedan 2002 arrangerat cykellopp och aktiviteter för att samla in pengar till förmån för organisationer som arbetar för barn med svåra sjukdomar.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Viaplay Group värvar Jonas Karlsson som med erfarenhet oh rutin som få andra ansluter till Viaplays sportredaktion där han främst kommer att jobba med golf och vintersport.
– Jag är supertaggad, säger Jonas .
I Djurgårdens nysatsning i SHL var 18-årige Anton Frondell ett bärande namn. Efter 11 mål i Hockeyallsvenskan och stort genombrott i den tuffa kvalserien mot AIK hade kraftfulle Frondell, 94 kg. en säker plats i l sportchefen Niklas Wikegårds ledande formationer.
I den årliga NHL-draften, nu i Los Angeles, förändrades allt, sedan Anton Frondell, 18 år ,uppväxt i Trångsund söder om Stockholm, valts som nummer tre av Chicago.