Jenny bygger eget team som Kalla

Kärleken till Johan var en viktig del för Jenny Rissveds att blir frisk igen. Nu vågar hon se framåt efter två års sjukdomsperiod. ”Jag är inte sjuk längre”, säger hon i en intervju med Dagens Nyheter.

Jenny Rissveds är tillbaka, sugen på livet och sugen på att tävla. Foto: Robert Henriksson / TT

Nu bor Falu-Jenny mest hos kärleken i Hammarby Sjöstad.

- Genom att spendera väldigt mycket tid med en människa som man tycker om så kommer jag ur den här bubblan som jag varit i och som inte har varit så hälsosam. Just nu mår jag bra och står på en stabil grund, säger hon.

Ni kan nog 24-åringes historia vid det här laget. Efter hennes sensationella OS-guld i mountainbike försvann livslusten. Hon blev djupt deprimerad. Efter två år med en sjukdomsperiod och en återhämtningsperiod vill hon komma tillbaka till världscupen i vår.

Till DN säger Jenny att hon tagit antidepressiva tabletter med höga doser sedan förra våren. Sedan fasade hon ut medicinen långsamt. Det började hon med i vintras.

Bygger som Kalla

Året efter OS-guldet 2016 gjorde hon tre tävlingar, i år bara en. Det var i SM som hon vann överlägset. 

Tio veckor före SM i somras bestämde hon sig. Hon testade att vara elitidrottare i tio veckor och det klarade hon.

Nu känner hon att det är dags att gå tillbaka till jobbet igen med träning och tävling i världseliten.

Hennes plan för återkomsten är att hon ska vara ensam i ett team med en kock, en massör, en mekaniker och så någon som tar hand om det övergripande.  Något i stil med hur Charlotte Kalla bygget sitt eget team.

En annan Johan

Mannen som ska fixa det med sponsorers hjälp är Johan (nej, det är inte den Johan som är kärleken) Elliot, tidigare en kändis i den globala golfvärlden som agent för många världsstjärnor.

Än kan vi inte presentera några namn som ska ingå i teamet men det kan vi om en månad eller två. Arbetet att hitta rätt personer går bra, säger Elliot till Idrottens Affärer.

Och ja, Jenny vill vinna OS-guld igen.

Göran Söderlund

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Fotbollens globala förändring och ekonomiska tillväxt återspeglas även i allsvenska Hammarby IF:s bokslut för 2024. Under året växte koncernens eget kapital till 146,6 miljoner, jämfört med 103 miljoner för 2023. 

Under 2024 uppgick Hammarbys intäkter till 384 miljoner, en ökning med närmare 45 procent jämfört med 2023.

Gothenburg Tennis Center är en nytennishall mitt i Delsjöns natur- och idrottsområde där en mängd föreningar inom helt olika idrotter bedriver sin verksamhet. Gothenburg Tennis Center arbetar med att utbilda och utveckla unga tennistalanger och vara ett komplement till de befintliga tennisklubbarna i regionen. Via fler banor i regionen skapas också fler möjligheter för barn och unga att börja att spela tennis, samtidigt som det skapar förutsättningar för de unga spelare som vill göra en elitsatsning .

Det var dagen då Therese Johaug skulle v isa att det går att komma tillbaka efter ett  upehåll. Så kunde hon  motivera all träning inför återkomsten. Genom att erövra segern bevisade hon sin särklassiga förmåga. Så gick hennes tankar.

Det var också dagen då Frida Karlsson skulle visa att hon kunde mycket mera. Hon var färdig för de stora uppgifterna. Hon skulle besegra Therese Solhag.  De tankarna rörde síg ständigt och jämnt i hennes huvud under alla träningspass med sikte på Trondheim.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

I  en intensiv nyhetsflora  försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda  budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”. 

I november, då föreningen fyllde 15 år,  kunde ordförande Jerry Sjögren meddela att klubben vunnit 100 000 på JOYNA. Några månader senare var det dags igen. Samma lotteri. Samma summa. Samma glädje.

 – Galet, helt otroligt, säger en glad kassör vid namn Nina Sjögren.

Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.

Affären påverkar åtskilliga sportintresserade  människor.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.