Försök till träning i Blåvitt
IFK Göteborg ska försöka rädda nytt allsvenskt kontrakt – och klubbens ära och heder.
Men det sker sannerligen inte under lugn och ro.
På måndagskvällen uppstod en fullkomlig storm i media och sociala nätverk.
Göteborg-Postens uppgift om att tränaren Poya Asbaghi skulle sparkas citerades av åtskilliga tidningar, radio och tv samt, förstås, sociala medier.
Nyheten nådde hela fotbollls-Sverige och några till.
Dementi efter GP:s artikel
Det var bara det att IFK Göteborg gick ut på sin hemsida sent på måndagskvällen och tillbakavisade uppgifterna:
”Vanligtvis brukar inte IFK Göteborg kommentera rykten eller spekulationer. De spekulationer som förekommit i Göteborgs-Posten om Poya Asbaghi vill IFK Göteborg härmed kraftfullt dementera”, var budskapet på klubbens hemsida. Med tillägget:
Tisdag 10.30 är det åter träning på Kamratgården efter en dags ledighet.
Fortsättning följer i en klubb där turbulensen är maximal just nu.
Mats Gren bortrest
Till det bidrar att sportchefen Mats Gren befinner sig på en tidigare planerad semesterresa. Gren är omdiskuterad i sin roll och har under sin tid i klubben varit delaktig till
att byta – och anställa tränare– vid fyra tillfällen. Först kom Mikael Stahre, men fick sluta i förtid (fick sparken i klartext). Samma öde drabbade Jörgen Lennartsson. Alf Westerberg ersatte i par med Torbjörn Nilsson till den dag de fick det kalla beskedet sv Gren att jobbet upphörde. Och nu sitter Poya Asbaghi löst.
Vad som ytterligare har framkommit från Kamratgården är att förutom träningen i dag på förmiddagen så ska klubbdirektören Max Markusson träffa spelarrådet för att diskutera klubbens framtid.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar