Materialaren som kom upp sig

Johan Sares är längdchef och marknadsansvarig för Svenska skidförbundet. Morasonen är en mäktig man i snöriket. Hans bakgrund kunde inte vara mer annorlunda. Hans första jobb var som materialförvaltare i Mora IK. Han jobbade sig uppåt och blev till slut ikonen Jan Simons efterträdare som klubbdirektör i Mora. Däremellan hände en del…

Johan Sares med åkarna, i den miljön trivs han allra bäst. Foto: Jessica Gow / TT
Unga killar som växer upp i Mora blir ishockeyspelare eller skidåkare. För Johan, 49 idag, var det hockeyn som gällde. Men karriären slutade i princip utanför hockeyladan när han blev påkörd av en bil.
- Jag var väl 14 eller 15 år, benet gick av. När jag kom tillbaka hängde jag inte med. Men jag ville inte vara utan mina kompisar så jag blev materialförvaltare. Min kärlek till hockeyn var stor, säger Johan i telefon från Seefeld.

Sandlin värvade Johan

Efter fem år med jobbet i Moras omklädningsrum, han blev upphöjd till A-laget när Leffe Boork kom, blev han värvad. Ovanligt för en materialförvaltare. Det var Tommy Sandlin från Brynäs som ringde.
Johan tackade ja.
- Mora hade åkt ur högsta serien och Brynäs lät spännande, säger Johan om övergången 1993.
Han stannade nio år i klubben. Om ni tror att materialarns uppgift bara att ta hand om smutstvätten tror ni fel. I rollen i Brynäs ingick också att göra inköp och skriva avtal med leverantörer.
Så ringde Jan Simons. ”Kom hem och sköt vår marknadsföring”, bad han.
- Jag kunde inte säga nej till Gudfadern själv, säger Johan idag (Simons var klubbdirektör i 36 år).
Det blev sex år på den posten varav Mora IK spelade fyra år i elitserien.

En ny värvning

Sen kom nästa värvning. Gunde Svan blev förbundskapten för skidlandslaget. Gunde styrde så Johan blev marknadsansvarig i förbundet. 
Så ringde Simons igen. ”Kom hem (Johan bor fortfarande i Mora) och bli min efterträdare”.
Johan kunde inte säga nej nu heller. Så efter OS i Vancouver 2010 återvände han till Mora på hösten.
Det var en tuff ekonomisk tid för Mora. Jobbet tärde på Johan. Efter ett och ett halvt år sa han upp sig utan att ha något nytt jobb på gång. Då ringde Skidförbundet. Väl på plats steg Johan i graderna och 2013 blev han längdchef och marknadschef. Morasonen som åkt skidor tre gånger i lågstadiet!
I dag basar Johan över 34 årsanställda, 56 under högsäsong. Omsättningen var 2017-2018 220 miljoner kronor.
Vattenfall är huvudsponsor för längdåkningen, totalt finns 70 längdsponsorer.
Till VM i Lahtis 2017 medföljde 350 sponsorgäster.
- Nu är det ungefär 100 gäster i Seefeld säger Johan.

Vi älskar skidhjältarna

Intresset för längdåkning har ökat sedan tillkomsten av Vinterstudion. Förra vintern såg 464 miljoner personer längdåkningen på TV.
- Inget annat landslag har fler tittare över ett år, säger Johan med stolthet.
Längdåkningen finns i den svenska folksjälen. Hjältarna är många. Elva gånger har längdåkare fått SvD:s bragdguld inklusive herrlaget i stafett för guldet i OS i Vancouver 2010. 
Johan har fått kritik för att sitta på dubbla stolar eftersom han är ekonomisk rådgivare för Marcus Hellner, sedan 2010, och Stina Nilsson.
- Uppstår en jävsituation kliver jag av som rådgivare, har Johan sagt.
Än så länge ligger vattnet stilla.

ISP in på allvar

Förra året upphörde längdlandslagets samarbete med Fis Marketing, som hade rättigheterna till marknadsföringen. Johan knöt närmare kontakt med ISP Sport Marketing, grundat 1985. ISP står för In Sports Promotion.
Företaget har varit inblandat i skidcirkusen sedan 2003, jobbar med Fotbollförbundet, Handbollsförbundet, Friidrottsförbundet och många elitklubbar i fotboll och ishockey.
- I samarbetet med ISP får vi mer resurser för att förbättra och effektivisera vårt erbjudande till sponsorer och partners. Med utökande intäkter kan vi satsa ännu mer på att utveckla unga skidtalanger, har Johan sagt.
Johan, nu är det damerna som tar de svenska medaljerna. Hur ska ni få fart på herrarna, Sverige behöver en Charlotte Kalla på herrsidan.
- Vi ska göra en översyn. Vi har frön som behöver blomma.
Berätta hur?
- Nej, du får vänta.
Vi får hoppas att fröna blommar snabbt.
Göran Söderlund

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Swisch-kampanjer är i dag vardagsmat inom elitidrotten. 

 Niklas Wikegård, sportchef i Djurgårdens ishockey, har flera gånger vädjat om extra tillskott från medlemmar och andra partners.

Nu är det ekonomiskt hårt trängda AIK FF AB som vädjar om hjälp från den så kallade ”Den svarta Massan”. En ekonomisk förening, vars pri

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de  närmaste fyra dygnen. 

Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar  värdseliten på klassiska Augusta .

Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen