Segrar med riklig belöning

Nu har alla skidåkare ställt undan skidorna. SVT har räknat ut vem som tjänat mest i vinter. Vinnaren är skidskytten Hanna Öberg som skidat och skjutit in 1,8 miljoner kronor. Och ännu en gång får vi bevisat att det är kvinnorna som tjänat mest.

Efter Hanna i inkomstligan kommer Stina Nilsson, Frida Hansdotter, Anna Swenn-Larsson och Ebba Andersson. Utklassningen visar sig i pallplatser. Damerna har stått för 63 av 73 pallplatser. Femton av 20 som tjänat mest är kvinnor.  Kom igen nu, boys! 

Här är listan:

1. Hanna Öberg, skidskytte, 1 766 050 kronor i prispengar.

2. Stina Nilsson, längdskidor, 1 058 616 kronor

3. Frida Hansdotter, alpint, 752 228 kronor

4. Anna Swenn-Larsson, alpint, 740 414 kronor

5. Ebba Andersson, längdskidor, 709 920 kronor

6. André Myhrer, alpint, 609 232 kronor

7. Maja Dahlqvist, längdskidor, 587 424 kronor

8. Sandra Näslund, skicross, 549 265 kronor

9. Mona Brorsson, skidskytte, 519 888 kronor

10. Sebastian Samuelsson, skidskytte, 459 800 kronor

 11. Charlotte Kalla, längdskidor, 414 352 kronor

12. Linn Persson, skidskytte, 344 850 kronor

13. Britta Johansson Norgren, långlopp, 320 846 kronor (säsongen ej slut)

14. Matts Olsson, alpint, 311 344 kronor

15. Jonna Sundling, längdskidor, 309 448 kronor

16. Ida Ingemarsdotter, längdskidor, 262 160 kronor

17. Elisabeth Högberg, skidskytte, 213 703 kronor

18. Frida Karlsson, längdskidor, 206 480 kronor

19. Calle Halfvarsson, längdskidor, 198 808 kronor

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.

 

Ägarbolaget,  börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.