"Bara den känslan är en vinst"
Victor föddes med ett hjärtfel, nu tävlar han i Strongman-EM. Han är ett föredöme för många. Victor visar vad envishet betyder ohur långt det går att komma tack vare enveten träning.
Victor Johansson arbetar som verksamhetsansvarig på Olympen Träningscenter på Växjö universitet. Hans fritid består till stor del av träning. Han tävlar i sporten strongman och är i dagsläget Sveriges tredje starkaste man i klassen -90 kg,
Fick inte anstränga sig
Men han har inte alltid kunnat träna. Victor föddes med aortaklaffstenos och fick redan som liten höra att han inte skulle anstränga sig för mycket eftersom hjärtmuskeln riskerade att växa och göra kamrarna trånga.
Det ledde till att han inte idrottade som barn och hans redan försämrade kondition blev ännu sämre i förhållande till klasskompisarna. När Victor var 12 år genomgick han en lyckad operation.
Vid 16 års ålder var Victor trött på att känna sig svag och började med styrketräning. Med åren blev han allt starkare och som 25-åring upptäckte han strongman, en sport han aldrig trott att han skulle kunna utöva.
"Att känna sig stark är en vinst"
Idag är han 27 år, och pojken som inte ens fick göra alla moment på gymnastiken i skolan är på väg att göra upp om titeln som Europas starkaste man.
- Min stora passion är träning, att känna sig stark är en fantastisk känsla som alla borde få känna. Trots mitt hjärtfel kan jag tack vare sjukvården träna och tävla bland de bästa. Därför vill jag ta tillfället i akt och bidra till den forskning som hjälpt mig att ta mig hit. Att samla in pengar till forskningen så fler kan få hjälp är mitt sätt att säga tack, säger Victor.
Mest lästa just nu
Finansmannen Christer Gardells planerade 100 miljoner donation till Svenska Tennisförbundet har inte mottagits väl av Riksidrottsförbundet.
Ordförande Anna Iwarsson har med sin styrelse i ryggen begärt att Riksidrottsnämnden, RIN, prövar Gardells lämplighet med stöd av paragraf 14, om otillbörligt övertagande.
Anmälan klassas som ett bestraffningsärende av ordförande i RIN är Anders Hübinette, hovrättsråd i Svea Hovrätt.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar