Rekryteringar på hemmaplan

Skidspelens vd de senaste åren, Jimmy Birklin, har gått vidare till nya äventyr och hans arbetsuppgifter kommer nu fördelas på två personer, som båda redan är välkända för organisationen, Ulrika Back Eriksson och Öyvind Carnö, både rekryterade på hemmaplan i Falun. 

Ulrika Back Eriksson och Öyvind Carnö är nya i spetsen för Svenska Skidspelen.

Det blir Ulrika Back Eriksson, Falun, som tar över ansvaret som vd för Svenska Skidspelen. Ulrika är i dag anställd på Svenska Skidförbundet som förbundskoordinator/projektledare. Innan dess arbetade hon på turistbolaget Visit Dalarna som HR-ansvarig och projektledare för möten och evenemang.

Ulrika är redan i dag engagerad inom Svenska Skidspelens organisation, där hon började 2013 (med en kort paus 2016). Men redan 2012 var hon med och startade upp arbetet inför skid-VM i Falun 2015. Under VM ingick hon i VM-bolagets ledningsgrupp i rollen som Accommodation & Hospitality manager, med ansvar för all logi och gästhantering gentemot team, media, FIS, VIP-gäster med flera.

– Det är ett spännande och utmanande uppdrag som var svårt att tacka nej till. Det är också en ära att få axla posten som vd för ett evenemang med så lång och framgångsrik historik som Skidspelen, som har ett så stort engagemang, både lokalt, medialt och internationellt, säger Ulrika Back Eriksson.

I sin nuvarande anställning på Svenska Skidförbundet kommer Ulrika fortsätta ansvara för HR och backhoppning.

Öyvind Carnö arbetar i dag som ekonom med 50 procent på Svenska Skidförbundet och 50 procent på Svenska Skidspelen, men mu blir det alltså heltid som ekonom/projektledare på Svenska Skidspelen.

– Det kom in många bra ansökningar, men under rekryteringsprocessen framkom att vi redan hade den kompetens som eftersöktes i kombinationen Ulrika och Öyvind, säger Ola Strömberg, förbundsdirektör på Svenska Skidförbundet och dessutom ordförande i Svenska Skidspelens styrelse.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.

 Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.