Han bidrar till idrottshistorien
Mycket i dagens idrott är en fråga om snabba och stora pengar där det ursprungliga syftet med idrott, , lek, rörelse och glädje, kommer i andra hand, Här är ett undantag. Professor Johnny Wijk har tilldelats det s.k. SVIF-priset av Svenska idrottshistoriska föreningen med motiveringen att han har bidragit till den idrottshistoriska forskningen sedan 1990-talet.
År 2005 kom ”Idrott, krig och nationell gemenskap. Om riksmarscher, fältsport och Gunder Häggfeber”, en bok om idrotten i Sverige under andra världskriget. Sedan dess har Wijk bland annat skrivit om de starka framgångsperioderna för svensk tennis respektive golf under 1900-talets sista decennier, liksom om relationen mellan idrott och politik på den internationella arenan.
Johnny Wijk är en god stilist som har förmågan att skriva på ett lättillgängligt och engagerande sätt. Genom att publicera både idrottsvetenskapliga artiklar och populärvetenskapliga texter om idrott tillgodoser hans verksamhet SVIF-medlemmarnas intressen på ett utmärkt sätt.”
Priset är på 15 000 kronor och delas ut vid Svenska idrottshistoriska föreningens årsmöte den 28 april 2020. Pristagare under senare år har varit Eva Olofsson, Umeå universitet, Tord Juszczak, Eskilstuna, Jonny Hjelm, Umeå universitet, Susanna Hedenborg, Malmö högskola, Bill Sund, Stockholms universitet, Torbjörn Andersson, Malmö högskola och Leif Yttergren, Stockholms universitet och GIH.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar