En kulturhistoria i ishockey
Ett tänkbart samtal:
- Min grabb, vad han gör? Ja han spelar ishockey.
- Hur gammal han är? Han blir 24 senare i år och bor i Calgary numera.
- Hur det går? Jo, rätt skapligt, han fick nyligen lönepåslag och kommer att tjäna 255 miljoner de närmaste sex åren.
Inget sanningsenligt samtal, men fullt tänkbart när det gäller Peter Andersson och sonen Rasmus. Det är fakta. Hur generna fördes vidare, hur sonen blev hockeyback och NHL-spelare precis som pappa.
Ljudet från många kalla hockeyhallar
Peter, alltid frälst i ishockey, Han började hemma i Örebro, flyttade till Malmö i början på 80-talet när karriären tog fart. Vid matcher och träningar följde ofta Rasmus med. Han är uppvuxen i hockeymiljö och ljudet av smällar i sargen. Uppenbarligen nyttigt för honom för snart nog framkom att han hade goda anlag.
Hur många har inte samma dröm i hockey-Sverige… Pappor som skjutsar söner som envetet tränar för att kunna åka skridskor ännu bättre och att skotten ska bli klockrena.
Ibland blir det sanndrömmar.
Efter alla de där timslånga passen i kylda hockeyhallar är den här Peter från Närke som blev pappa till två grabbar efter flytten till Malmö ett stycke kulturhistoria i hockey.
Som 17-åring lämnade Rasmus Malmö och flyttade till Barrie Colts proffsjuniorlag i Ontario, Kanada.
– Det är tufft att dra hemifrån och flytta till ett annat land när man är 17 år. Han lämnade trygghet och allting och han var rätt ensam att tycka att det var bäst väg för honom, säger Peter Andersson och fortsätter:
– Men det visade sig att det var det för honom.
Bara fortsatte i Canada
Rasmus talang var välkänd och han hade som tonåring spelat i allsvenskan med Malmö Redhawks.
Väl på plats i Canada fortsatte karriären. Efter ett par år i farmarligan fick han göra debut i Calgary Flames förra vintern och gjorde totalt 84 matcher. Den här säsongen är han ordinarie i laget.
Första målet kom förra säsongen och var förstås speciellt. Efteråt sa Rasmus:
- Mål-pucken ska jag ha hemma hos mamma därhemma.
Pappa Peter har ju själv erfarenhet från NHL: Han gjorde 47 NHL-matcher för New York Rangers och Florida Panthers 1992-94,
"Sjukt mycket pengar"
– Jag var involverad i det nya kontraktet en hel del. Vi läser ju om de här summorna dagligen och sett dem i flera år så för oss är det kanske inte så chockerande, säger Peter som var i Canada under slutförhandlingarnaoch som berättar om intrycken i DN i dag.
- Men det är klart, det är sjukt mycket pengar.
Till historien hör att Peter har en son till, Calle som har varit signad för New York Rangers.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar