Peter Hunt lämnar IFK Norrköping självmant
Efter all turbulens och därtill revisorernas kritik kände uppenbarligen Peter Hunt att det fick vara nog. På tisdagseftermiddagen lät han meddela att han avgår självmant som ordförande i IFK Norrköping.
"Kommer i kväll meddela styrelsen min omedelbara avgång som ordförande i IFK och dess bolag", skriver Hunt i ett mejl till Norrköpings Tidningar.
PeterHunt fick hård kritik av föreningens revisorer som larmade inför årsmötet. Hunt ska på egen hand ha ingått avtal om en utbetalning på 1,9 miljoner kronor, och det kom att utlösa Hunts ställningtagande. Enligt vad Fotbollskanalen erfar handlar det om en utbetalning till en agent och det skedde ”utan giltigt styrelsebeslut”.
Revisorerna anser också att styrelsen har utsatt föreningen för en onödig risk för obestånd då man trots likviditetsunderskott fortsatt att investera i spelare. Revisorerna skriver: "Föreningen har under 2020 investerat i spelare vilket har krävt mer likviditet än föreningen hade tillgång till.
Senare på kvällen kompletterade Peter Hunt sina kommentarer med:
"”Jag vill påstå att alla beslut som tagits har förankrats bland styrelsens medlemmar. Det känner styrelsen och revisorerna väl till. I alla verksamheter så krävs ibland ett snabbt beslutstagande. Förankringsprocesserna beror på frågornas art. Jag påstår att alla för föreningen väsentliga beslut är förankrade och ej på något sätt äventyrat föreningens ekonomi. Vi i styrelsen har ibland kanske inte hunnit med all formalia och det arbetet faller på olika ledamöter. Läs gärna föreningens stadgar vad respektive ledamot har för ansvar”.
Mest lästa just nu
Fansens reaktioner ooch protester fick rn snabb reaktion hos Svensk Elitfotboll (SEF) och Elitfotboll Dam (EFD). Beslut är redan taget om att inleda en gemensam utredning om transparens vid spelarövergångar för svensk elitfotboll. Och detfår inte bli någon långbänk för ärendet,Utredningen förväntas vara klar under året.
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Avtalet vara bara timmar bort från enupplösning. II sista stund löste det sig. Telia och Viaplay är överens. Det innebär att 1,2 miljoner abonnenter i Sverige kan ta del av Viaplays utbud
en omfattande och hotandetv-konflikt avvärjdes. Viaplay Group och Telia är eniga och har tecknat ett nytt, långsiktigt distributionsavtal.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar