Damer i spetsen inom bandy och fotboll
Det här var otänkbart bara för några år sedan. Men nu avancerar kvinnorna.
Anne Holopainen, 52, Trollhättan blir den första kvinnan någonsin att axla förtroendet och får ansvaret för att leda bandyns Regel- och Domarkommitté. Unik är också Ingrid Jonsson, Hudiksvall, som inom fotbollen har motsvarande roll som Anne.Ingrid arbetar också internationellt
FIFA har delat upp sin Domarkommitté i två delar, en "Competition" och en "Development". Ingrid Jonsson är invald i tävlingsdelen.
Ingrid från Hudiksvall är domaren som har gått i bräschen för det kvinnliga domarskapet, och numera är hon ansvarig för att utbilda nästa generation domare.
Anne brinner också för sin uppgift:
- För mig handlar alla typer av uppdrag om att göra sitt bästa
Hon har inte någon egenkarriär som domare bakom sig, men känner ändå ett stort engagemang.
Anne Holopainen har gjort karriär som bandyledare. Hon kom för ett år sedan in i Svenska Bandyförbundets styrelse och har en bakgrund som styrelseledamot i Villa Lidköping BK, där hon bl a strukturerade klubbens sommarbandyskola.
Hon är ubildad civilingenjör från industristaden Varkaus i östra Finland och arbetar nu som platschef på Rexel Sverige AB. Anne kom till Sverige när hennes man, förre skyttekungen och landslagsmannen Ari Holopainen värvades till Katrineholm 1991.
Curt Einarsson
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Vad som i höstas beskrevs som ett starkt hot ett mot Supertettan-klubben Östersunds FK och kunde gå till konkurs är nu avfärdat. ÖFK har kvittat sin skatteskuld och lugnet har infunnit sig i Jämtland. Klubben har betalat 2,5 miljoner kronor och i ÖFK stiger optimismen inför framtiden.
Sportsligt råder också en medvind. Laget återfinns på åttonde plats i Superettan efter elva omgångar
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Spelaragenter trängs på läktaren. Det är som färdigserverat buffébord. Här går det att göra fynd. Det är villkoren vid den tredje upplagan av Malmö Trophy, ungdomsturneringen som lockar många av de mest talangfulla 15-åriga fotbollsspelarna i Europa och världen.
Den 6-8 juni avgörs matcherna på Stadionområdet och bland flera namnkunniga klubbar märks Real Madrid, Hajduk Split, Sporting CP och Olympique Lyon.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.