Han ska ersätta "Granen" i HIF
Helsingborgs IF trevar och trevar och vill tillhöra allsvenskan. Satsningen med Andreas Granqvist som sportchef eller tränare fick inte den effekt som ledningen hoppades på. "Granen" som gjort klart med Ängelholms FF som ny tränare. Och på måndagen presenterade klubben ersättaren.Mikael Dahlberg blir sportsligt ansvarig i HIF Tidigare var han akademichef, men sedan i våras tillförordnad sportsligt ansvarig. Den rollen får han nu permanent.
Mikael Dahlberg kommer ursprungligen från Umeå och har som spelare utöver HIF även tillhört GIF Sundsvall, Djurgårdens IF, Gefle IF samt grekiska Apollon Smyrni. Redan innan fotbollskarriären avslutades påbörjade den reslige forwarden sin civila karriär som researcher på Dreamwork. Efter den aktiva karriären avslutades har han även arbetat som verksamhetsledare på Kundpartner samt Team Leader på Resurs Bank. Våren 2021 återvände han till Olympia där han varit HIF:s akademichef.
– Jag har trivts bra i rollen och känner ett stort driv att fortsätta den process vi påbörjat. Att kunna vara med och bygga upp något nytt som dessutom ska vara hållbart och långsiktigt känns väldigt spännande, säger Mikael.
– Vi har under en längre tid arbetat med en struktur och strategi som bottnar i hur vi vill att HIF sportsligt ska se ut på kort och lång sikt. Vi är framme vid punkten då det arbetet ska omsättas i praktik och är överens om att det kommer att ta tid. Det är dock vår fulla övertygelse att Mikael har helt rätt profil för att vara personen som driver detta uppdrag. Nu väntar ett stort och viktigt arbete för såväl "Micke" som övriga i föreningen, säger Reda Chahrour, tf klubbdirektör i HIF.
Mera HIF: Efter 17 år i seniorfotbollen väljer Andreas Landgren att avsluta sin professionella fotbollskarriär i samband med att hans kontrakt med HIF löper ut. För vår förening, som också är hans moderförening, spelade han 286 matcher, vann ett cupguld och blev Årets HIF:are 2015.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
SHL-laget Leksands IF vädjar nu hos Leksands kommun om ekonomisk hjälp. Av ett pressmeddelande framgår att föreningen ansöker om att förlänga och utöka det befintliga borgensåtagandet samt att förlänga hyresavtalet kring arenan.
Resultatet för verksamhetsåret 2024-2025 pekar på ett minusresultat på omkring 20 miljoner kronor för koncernen Leksands AB, med den ideella föreningen Leksands IF..
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
En trend har gällt under många år i svensk idrott. Sektioner har brutit sig loss ur alliansföreningen och bildat egen klubb.
Mu sker det motsatta i Uppsala. Moderföreningen Sius bygger gemenskap och binder samman sporter som innebandy och bandy till bordtennis och loppisverksamhet. Alla hamnar under samma flagg igen via ett initiativ frånSirius Fotboll och webbyrån Wasabi Web.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
I rena glädjeyran storspelade Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.
SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.