Barndomskompis gör bok om Svennis

Nu framkommer att en bok ska skrivas om  Sven-Göran Eriksson. Barndomsvännen Bengt Berg har inlett arbetet.
Det ska också vara klart att Svennis får agera manager för Liverpool i en match mot Ajax  på Anfield Road den 23 mars.
Fast själv är han lite tveksam.
Sven-Göran "Svennis" Eriksson delade ut priset för Årets Ledare under Idrottsgalan 2. Foto: Christine Olsson / TT
– Det är inte bestämt än om jag ska vara åskådare eller sitta på bänken, säger ”Svennis” till P4 Värmland.

Men  uppgifter gör gällande att  Liverpool har gett klartecken, klubben vill hedra engelska landslagets förre förbundskapten.  Och att han får en av sina drömmer förverkligade, en huvudroll på Anfield Road.

Efter avslöjandet  att han var sjuk i cancer var Svennis en av huvudpersonerna på Idrottsgalan.

 De båda är vänner sedan barndomen. i Torsby.
– Du får snabba på så jag får läsa boken, är Svennis snabba kommentar till NWT.
Bengt Berg och Sven-Göran Eriksson har är kompisar  sedan ungdomsåren i den värmländska orten,då båda drömde om att bli fotbollsproffs. 
En av dem blev poet, den andre tränarprofil. 
Boken ska skildra ”Svennis” liv i fotbollen, och betydelsen för honom och hans liv runt om i världen.
– Fotbiollen har betytt allt, svarar han.
Men han är mån om att boken även ska handla om annat i livet.
– Jag har som ambition att skriva en bok mer om människan Sven-Göran Eriksson, utifrån olika infallsvinklar och sedan lägga in uppväxtmiljön i Torsby, som förändrats så mycket från 40-talet till nu. Det enda som är sig likt är Övre Fryken, säger Bengt Berg.
Båda är angelägna om att få fram Svennis speciella ledarstil.
Även ”Svennis” ledarstil ska avhandlas.
– Jag är väldigt svensk i mitt ledarskap med mycket demokrati. Jag vill ha med spelarna och prata, berättar ”Svennis”.
– Det tog tid innan jag fick en bra dialog med dem och inte en monolog, men det är viktigt.
–  Tanken är att det ska vara en biograf. Det blir mycket fotboll, förstås, men hel del annat, 
–  En annorlunda fotbollsbok skulle jag kunna tänka mig, men det får Bengt stå för, säger ”Svennis”.
Läkarna har gett honom ett år till att leva, kanske mindre. 
Svennis hoppas på en bok lagom till sommarens EM.
– Du får snabba på så jag får läsa boken, säger han till Berg med ett leende.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Wimt har gjort entré! Inget konstigt om ni inte har en aning om vad som avses i dag. Men i morgon och inför en framtid är planerna mycket ambitiösa. 

Det är en platttform, en community, en media-app, ja, kalla det vad ni vill, men det är ett high tech-projekt – och på ren svenska kan vi benämna det som en jättelik fanclub eller supportrarnas hemvist/samlingsplats. 

Slakthusområdet i Stockholm förvandlas. Söderstadion försvann, Diskussion pågår angående Johanneshovs framtid. Och nu Nu blir Tele2Arena i stället 3Arena. Ett tioårigt avtal träder i kraft i och med årsskiftet. Telekomkonkurrenten Tre blir ny namnsponsor i ett tioårigt avtal.

8-9 mars kommer världscupen till Åre för två dagar med alpin skidfest. I samband med det samlas också kända vinteridrottare, forskare och ledare för näringslivet för första gången under Nordic Sustainability Arena (NoSa) med ett gemensamt mål om att skydda framtidens vintrar.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Ängelholms kommun föregår med gott exempel och bildar skolar för många andra kommuner. Skåningarna går ut öppet med hur mycket de vill sponsra föreningarna i bygden. Och de uppger också hur mycket pengar respektive klubb får.

Behållningen från Bingolottos Uppesittare-kvällen, dan-före-dan och en enskild kväll landade 2024 på 142 miljoner att fördela på klubbar och organisationer. Sedan gav Nyårsbingon ytterligare 14 miljoner i överskott. Totalt innebar det 156 miljoner kronor!

Stjärnspäckade hockeyturneringen Four Nations Face Off, 12-20 februari, ska visas i svensk TV.  Deltagande nationer är Sverige, Finland, Kanada och USA.

 Efter en ekonomisk mangling med NHL-organisationen och spelarfacket NHLPA har streamingtjänsten Viaplay slutligen accepterat villkoren. Några belopp har inte meddelats. 

Matchtider är 02.00, med undantag för Tre Kronors möte med Finland som har nedsläpp 19 00 den 15 februari. Tre Kronor inleder mot Kanada den 13 februari 02.00

Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner  sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.

På tisdagen tillkännagav  MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.