Miljonerna är ingen tröst...
Sponsorerna sluter upp utan undantag vid Petter Northugs sida, det klargjorde de omedelbart.
För det var frågan som alla ställde sig och som egentligen hade samma svar – nej, vi tänker inte överge honom i den här stunden, det är nu vi ska ställa upp.
"Ta hand om varandra"
- Killar ska ta hand om varandra, sa Alexander Øystå, chefredaktör för herrmagasinet Vi Menn till Dagbladet.
- Vi kommer inte att överge honom som sponsor. Det handlar inte om vad som är lönsamt eller ej. Det handlar om värderingar. Killar ska ta hand om varandra, fortsätter Alexander Øystå i norska VG.
Petter Northugs bilkrasch kan stå honom dyrt.
- Vi ska utvärdera vad vi vill göra. Det som skett är allvarligt och har gjort att vi måste revidera samarbetet med Northug, säger Kristian Paus, pressansvarig på Northugs huvudsponsor Coop, till VG.
"Vill inte bidra till smärtan"
- Allra viktigast just nu är att ta hand om Petter. Det här handlar inte om honom som toppidrottare utan om honom som människa, sa generalsekreteraren Inge Andersen till norska TV2.
- Vi tar starkt avstånd från det som Petter har gjort, men vi ser vilken svår situation han är i, säger administrative chefen, Svein Fanebust.
- Vi har sett att idrottaren har fått ett våldsamt tilläggsstraff från pressen och i de sociala medierna. Vi vill inte bidra till smärtan han genomlider, säger mäklarfirman 1 Midt-Norges administrerande direktör Kjetil Reinsberg till norska Dagens Näringsliv.
Kraschade bilen - och karriär?
Petter Northug kraschade en Audi A7 Sportback och många tvivlar och undrar om han har någon karriär kvar.
Egentligen började allt när han våren 2013 skrev på ett rekordkontrakt värt dryga 30 miljoner över tre år. Han kunde ju bara inte tacka nej. Han har medget i efterhand att han själv trodde att det inte var sant.
Men från den stunden har livet blivit besvärligt. För ett ja till Coop blev ett nej till det norska landslaget. Han hör inte till gemenskapen längre och hans irritation har framkommit flera gånger under vintern samtidigt som framgångarna uteblev. Någon som exempelvis minns vad Petter Northus åstadkom i OS i Sotji?
Ett delat Norge
Norge är delat, det finns lika många som vill förstå skidstjärnan som det finns motståndare till honom.
- Han är en egoistisk, illojal clown, sa sponsorkonsulten Jacob Lund.
- Petter har inte varit lojal mot oss, då får han heller ingen särbehandling, tyckte landslagschefen Vidar Löfshus.
Alla artiklar och TV- och radioinslag förmedlade också ett splittrat Norge. Skidstjärnan väckte åsikter överallt, och har så alltid gjort, då många anser att han byter pengar mot förtroende. Och det kostar, mer än vad Northug insåg från början.
Frågorna tog aldrig slut
- För mig känns allt det här utrett, jag förstår inte varför jag får frågor om det. Jag har skrivit på och vi är nöjda.
Sa Northug vid upprepade tillfällen, men i ett försök att få slut på allt kallade han till en presskonferens.
"Om jag är världens största egoist", jo, sa då norrmannen.
”Det stämmer, det är jag. Ända sedan jag var liten har det bara handlat om en enda sak: Att bli världens bästa längdskidåkare.”
Men många fortsatte att ifrågasätta honom och än värre när han också misslyckades så kapitalt i skidspåret.
Sjukdomen förödande
Sjukdomen som stoppade honom från träning fick förödande verkan. Han mådde inte bra och tvivlet växte.
I den situationen är miljonkontrakten en klen tröst. Även om det handlar om rekordstora belopp. Det tre-årsavtal som Coop erbjöd och enades med Northug om är värt dryga 30 miljoner kronor. Avtalet väckte stor uppmärksamhet av flera skäl. En av det norska förbundets och landslagets största sponsorer är matvarubutikkedjan Spar, alltså konkurrenten.
Petter Northug och Coop har sedan dess satsat stort och byggt ett privatteam som innebär att han klarar sig utan hjälp från landslagsledningen.
Kamp mellan livsmedelsjättarna
Följden blev att Norges skidförbund värnar om förbundets sponsor Spar medan Northug lutar sig mot sin sponsor, Coop. När han kör i landslagsdräkt gäller Spar. Representationsavtalet gällde OS, världscupen och Tour de Ski. Skidförbundet krävde att Coop inte visar reklamfilmer med Northug när han representerar landslaget, och det sa både Coop och Spar ja till.
Den uppgörelsen gällde i vintras. Nu nalkas VM i Falun 2015 och ännu finns inget kontrakt mellan norska skidförbundet och Northug.
Kraschen innebär att fler är skeptiska. Troligen också Petter Northug själv.
Thomas Ejderhov
Petter Northug och hans Audi A7 Sportback, både i helt skick. Foto: TT
Mest lästa just nu
Bakgruunden till att Zlatan Ibrahimovic skänker bort fyra av sina padel- och fotbollshallar i Sverige framkommer successivt.
Bara anläggningen i Örebro redovisade ett minus på 4,4 miljoner under förra året.
Bolaget Downtheline Holding AB, där Zlatans padelverksamhet är placerad, gjorde en förlust på 18,7 miljoner under 2024, enligt Expressen.
Det är bakgrunden till att megastjärnan nu vill göra sig av med anläggningarna i Örebro, Skövde, Uppsala och Jönköping.
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.




















