Travsporten slår nya penningrekord

ATG kan bli årets vinnare på den reglerade svenska spelmarknaden. Omsättningen pekar mot nya rekordet 10,75 miljarder, vilket är två procent bättre än i fjol. I går fastställde ATG:s styrelse budgeten för 2005 till 11,0 miljarder kronor.
Det får flera positiva konsekvenser för trav- och galoppsporten. Banornas ekonomi förbättras med cirka 20 miljoner och i ett speciellt paket satsas ytterligare 17 miljoner på de aktiva. Det gäller främst en restaurering av kval- och premielopp för unghästar.
- Vi har haft några tuffa år med svåra sparpaket för sporten. Speciellt hårt har det slagit mot unghästar i träning och därmed hästägare. Det är alla basorganisationer inom sporten överens om. Nu vill vi ge lite positiva signaler igen, utan att för den skull ta hem några segrar i förskott. Därtill är spelbranschen alltför tuff just nu, säger ATG:s ordförande Bo Dockered.

ATG satsar nu hårt för att lansera travsporten ytterligare.
+ Dagens Dubbel även till lunch
+ V65 hela veckan.
+ Galopp till lunch torsdagar.
Det är tre spelnyheter ATG:s styrelse beslöt om när verksamhetsplanen för 2005 lades fast.
-"Lunch-Dubbeln" och galoppaketet siktar vi på att ha i gång i början på maj. V65 ersätter V5 på kvällens DD-bana från någon gång i september, säger ATG:s VD Remy Nilson.

För tre år sedan startade ATG regelbundna lunchtävlingar, "Dagens Rätt". De blev på kort tid en succé och har bestått av ett Triolopp under måndag till och med torsdag. På fredagar har det utökats till en "Lunch-V5:a".
- Konceptet är fortfarande mycket lyckat och nu vill vi satsa vidare på det, säger Remy Nilson.
- I princip innebär det följande: Måndag, tisdag, onsdag körs två lopp, en "Lunch-Dubbel" där andra loppet också fortsätter att vara ett Triolopp. På torsdagar sker en speciell galoppsatsning med V5 inklusive en "Lunch-Dubbel" och en "Torsdags-Komb". Dessutom avgörs ett traditionellt Triolopp på trav.

- Jägersro är vår torsdagsbana för Trio. Nu kombinerar vi det med en satsning på galopp och en utökad TV-sändning i TV4. Galoppen har länge längtat efter att få ett eget återkommande profilfönster, säger Remy Nilson.
- På fredagar blir det så åter "Lunch-V5:a" men innehållande både dubbel- och triolopp.
- Vi omsätter i dag runt 2,5 miljoner kronor per lunch. Med den här satsningen hoppas vi passera fyra miljoner!

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen