ATG är spelets verkliga vinnare

ATG är den stora vinnaren på den reglerade spelmarknaden 2004. Företaget kan redovisa det bästa året någonsin. Omsättningen blev så omfattande som 10 776 miljoner under 2004.
- Utvecklingen är ytterst glädjande med tanke på den hårdnande konkurrensen på dagens spelmarknad, säger Kerstin Wallentin, ATG:s marknadschef.
Hästsporten blir den verkliga vinnaren. Efter några strama år kan nu ytterligare medel tillföras banorna och aktiva inom trav- och galoppsporten.
ATG ökade omsättningen till 10 776 miljoner under 2004, en förbättring med 2,3 procent jämfört med 2003. Därmed blev 2004 det bästa året i ATG:s 30-åriga historia.      
Omsättningsförbättringen beror framför allt på att V75, Sveriges största spel, har haft en fortsatt stark utveckling. Under 2004 passerades 4 miljarder i omsättning, en ökning med fyra procent jämfört med året innan.
Även introduktionen av ATG Live ombud, där det är möjligt att spela fram till start på många lopp, samt att många kunder har upptäckt fördelarna med att spela via Internet på ATG.se är viktiga förklaringar till rekordomsättningen.
Under 2005 satsar ATG på en fortsatt positiv trend. En rad nya satsningar ska säkerställa utvecklingen. Under första halvåret ligger introduktionen av Lunchdubbel och satsningen med galopp på torsdagar. I höst lanseras V65 även på vardagar. Dessutom fortsätter arbetet med att introducera nya ATG Live ombud samt att vidareutveckla ATG på Internet.
 – Det är nödvändigt att öka omsättningen för att långsiktigt möjliggöra nya medel till hästsporten, påpekar Kerstin Wallentin.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen