Spelbubblan kommer att spricka
Internetbolagen har fått fart och lockar många spelare. Det avspeglas bl a i form av Unibets och andra bolagens smått hisnande färd på börsen.
Kärrbrink har sin uppfattning klar i intervjun i Dagens Industri.
- Det är en klassisk bubbla vad gäller börskurserna och tillväxtförhoppningarna. Den bubblan kommer en dag att pysa ut eller spricka, precis som it-bubblan gjorde. Men på samma sätt som att internet är kvar i dag, kommer pokern att finnas kvar", säger Jesper Kärrbrink
Han som själv gjorde sig en bra förtjänst på it-haussen.
- Vi förlorar kunder varje dag till de utländska bolagen, konstaterar Jesper Kärrbrink.
Internetspel i Sverige omsatte omkring 5 miljarder kronor under 2004. De utlandsregistrerade nätspelbolagen som Unibet, Ladbrokes och Expekt stod för ungefär hälften.
Men det ska betraktas i skenet av att den totala spelmarknaden är värd cirka 36 miljarder kronor. Otvivelaktligen är det ändå så att internet lockar allt flera spelare.
Men Lotteriinspektionen sa nej.
- Det är väldigt irriterande, men jag hoppas fortfarande på ett klartecken. Lotteriinspektionen är bara en remissinstans. Det betyder inte att regeringen kommer att säga nej", säger Jesper Kärrbrink.
- Jag tror att regleringen blir kvar, antagligen genom att EU lyfter ut spelfrågorna från EU:s tjänstedirektiv så att det blir upp till varje land att själv bestämma", säger Jesper Kärrbrink
- Bosse Ringholm är mycket insatt i spelfrågan och drar sin lans för den svenska reglerade marknaden ute i EU. Jag tycker han gör ett mycket bra jobb som spelminister", säger Jesper Kärrbrink.
Mest lästa just nu
I delårsrapporten för första kvartalet 2026 redovisar AIK Fotboll AB minskade intäkter med 7,6 miljoner kronor jämfört med föregående års rapport för januari-mars.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





























