Omdiskuterat ja till nätpoker

Regeringen säger ja till Svenska Spels begäran om att få ordna pokerspel på nätet. Regeringen sa ja på torsdagen med den uttryckliga förhoppningen att därmed kan det bli ett kontrollerat spel och inte med privata vinstintressen.
I ett pressmeddelande framhåller ansvarige ministern, Bosse Ringholm, att just kontrollen via statliga Svenska Spel är avgörande för tillståndet. I villkoren betonas också att ingen under 18 år får spela. Dessutom är den högsta tillåtna spelinsatsen satt till två prisbasbelopp, just nu 79 400 kronor.

- Det här var ett efterlängtat besked. Poker är ett populärt spel som lockar allt fler svenskar. Därför känns det bra att vi nu ges möjligheten att erbjuda spelarna attraktiv poker på ett tryggt och säkert sätt, säger Svenska Spels vd Jesper Kärrbrink.

- När så många som drygt 200 000 svenskar spelar poker på nätet, och 700 000 säger att de kan tänka sig att testa, är det vår uppgift att erbjuda en konkurrenskraftig men trygg variant av denna spelform, säger Jesper Kärrbrink.

Utvecklingsarbetet med www.svenskaspel.se är redan i full gång och målet är att öppna pokersajten från mars nästa år.

- För att kunna erbjuda en konkurrenskraftig och attraktiv pokersajt och samtidigt leva upp till det höga spelansvar som åläggs en svensk aktör måste vi göra kraftiga förändringar jämfört med de pokersystem som finns på marknaden.

- Målsättningen är att erbjuda en pokersajt av världsklass, både vad avser spelupplevelse och spelansvar, avslutar Jesper Kärrbrink.

Det här gynnar även oss, anser Ladbrokes Norden-vd, Douglas Roos, i en första kommentar. Anders Stymne på Folkhälsoinstitutet menar tvärtom:

- Risken är kanske inte så stor att så många fler börjar spela, däremot att nätpoker bidrar till ett spelberoende, menar Stymne på Folkhälsoinstitutet varifrån det fanns ett motstånd till Svenska Spel begäran om pokertillstånd.             

Roger Thörn, som i sitt jobb som föreståndare för behandlingshemmet Kolmården möter de spelberoende, kritiserar beslutet: - Spelberoendet kommer att öka drastiskt!     

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja