Svenska Spel anställer och byter strategi
Thomas Agrell har en gedigen bakgrund inom marknadsföring och försäljning och kommer närmast från Movement Consulting där han arbetat med affärsutveckling inom detalj- och dagligvaruhandeln.
- Det ska bli otroligt spännande att ta sig an de utmaningar Svenska Spel står inför och att aktivt arbeta för ett ökat samspel mellan marknadsföring, försäljning och produktutveckling. Dessutom är spelbranschen inne i ett spännande skede just nu där kraven på en juste marknadsföring och ett bättre spelansvar ständigt förs fram i debatten, samtidigt som konkurrensen hela tiden ökar, säger Thomas.
Thomas är 45 år och uppvuxen i Enköping. Han är civilekonom från Stockholms Universitet och har tidigare jobbat i olika produktchefs- och marknadsroller för bl a Arla, Fazer, 3M och Cederroth. Han har också varit vd för reklambyrån Marknadsmix och marknadsföringsinstitutet LUI. Dessutom har han varit verksam som konsult och hjälpt diverse konsumentföretag och dagligvaruhandeln med sin produktutveckling.
- Jag är mycket glad över att vi lyckats knyta till oss en så kompetent person som Thomas. Hans erfarenhet av marknadsföring, försäljning och produktutveckling kommer att bli en stor tillgång för Svenska Spel, säger vd Meta Persdotter.
Thomas kommer att ta plats i befintlig koncernledning och rapporterar direkt till vd. Tjänsten tillträds den 1 september.
Samtidigt som tillsättningen av Thomas sker, pågår en översyn inom Svenska Spel av hur bland annat marknadsfunktionen ska organiseras i framtiden. Det innebär att Thomas inledningsvis inte tar något operativt ansvar eller får personalansvar direkt från första dagen. Först när den nya organisationen är satt kommer Thomas att leda den nya marknadsfunktionen fullt ut.
- Jag kommer att delta i förändringsarbetet och får själv vara med för att skapa och påverka den nya marknadsfunktionen. Det blir samtidigt ett utmärkt tillfälle för mig att i lugn och ro sätta mig in i verksamheten och att lära känna personer, roller och funktioner ordentligt, säger Thomas Agrell.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





























