Han delar ut 55 miljoner
I november presenterade ATG och Svensk Travsport första delen i den här satsningen, som nu utökas ytterligare. Det innebär att travsportens aktiva tillförs 55 miljoner 2011, en ökning med över sex procent. Det blir 31 miljoner i prispengar, 11 miljoner till premieloppen och 13 miljoner till uppfödarna.
"Miljoner direkt till de aktiva"
- Spelet på hästar i Sverige går mot ett nytt omsättningsrekord på över 12,7 miljarder och det möjliggör den här viktiga satsningen. ATGs spelmodell ger de aktiva inom travsporten cirka 925 miljoner kronor nästa år, säger ATGs VD Remy Nilson.
- Vi vill vara tydliga och betona att de nya 55 miljonerna går direkt till de aktiva. Varenda krona går till hästägare och uppfödare. Det behövs positiva signaler i travsporten och det här är definitivt en sådan, säger Svensk Travsport generalsekreterare Ulf Hörnberg.
För unghästarna riktas 11 miljoner till premielopp och redan nästa år höjs förstapriset i samtliga Breeders´ Crown-finaler från 700 000 kronor till en miljon.
Större omtanke om sto och kallbloden
- Vi garanterar från och med nästa år att ge stona startmöjligheter som motsvarar deras andel av hästunderlaget. Succéserien Diamantstoet utökas och på Solvalla blir det premiär för ett Europeiskt Mästerskap för ston med 750 000 kronor till vinnaren. Sto-SM höjs med 50 procent och lockar nästa år med 600 000 kronor till vinnaren.
Under 2011 ökas kallblodsloppen från 975 till 1 000 och dessutom blir det en storsatsning på kallblodens Kriterium och Derby. Förstaprisen höjs ordentligt från 250 000 till 500 000 kronor i Kriteriet och från 400 000 kronor till en halv miljon i Derbyt.
- Att Guld- och Silverdivisionerna får en höjning var redan beslutat för en månad sedan. Nu ökas Guldfinalerna ytterligare och kommer att få ett förstapris på en halv miljon. Vår ambition är att landets allra bästa hästar ska oftare tävla i V75 på lördagar, och mer sällan i snabbloppen inom vardagstravet, säger Remy Nilsson som också berättar att det blir två nya V75-dagar.
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja





























