Idrotten hoppas på nytt miljonspel
Under åren 2006–2011 minskade Bingolottos omsättning från 1 064 miljoner kronor till 692 miljoner kronor. Samtidigt minskade de lokala lotterierna från 113 miljoner till 71.
I akut behov
- Den svenska idrotten är i akut behov av nya intäkter, säger Lars Liljegren, ordförande i Idrottsalliansen och i Svenska Fäktförbundet.
Förhoppningen är att få igång idrottens eget lotteri, i ett samarbete med mediabolaget Metro Nordic Sweden AB och spelbolaget Cherry AB.
Den ideella föreningen Idrottsalliansen är förmånstagare för det nya lotteriet Klubblo där spelet är förlagt till Internet.
Idrottsalliansen erbjuder medlemskap till specialförbunden i RF. De förbunden och i sin tur föreningarna får dela på överskottet. Idrottens organisationer slipper genom samarbetet att ta ekonomiska risker.
Nätbaserat spel
Varje spelare kan göra en direkt koppling till den förening, där spelaren har sitt hjärta. Spelet börjar därför med att spelaren väljer idrott och den förening som ska få del av överskottet från lotterierna.
Alla spel och lotterier ska finnas tillgängliga via dator och mobil, vilket underlättar försäljning och distribution. Idrottsledare, föräldrar, barn och ungdomar kan få tid för idrott och behöver inte lägga ned tid på lotteriförsäljning eller redovisning.
Den 14 oktober fick specialförbunden besked från Riksidrottsförbundet om en allvarlig nedskärning av både grundstöd och stöd till landslags- och elitverksamheten, sedan regering och riksdag har beslutat att inte höja statsanslaget till idrotten.
I styrelsen för Idrottsalliansen finns företrädare för specialförbund och för Djurgården och Hammarby Alliansföreningar.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen






























