ATG ökade omsättningen
- Det är en blygsam ökning med 0,6 procent. Men den är ändå glädjande i och med att vi lyckats vända en nedåtgående trend, säger Hasse Skarplöth, vd på ATG.
Ett plus om än litet
ATG:s svenska spelomsättning 2014 uppgick totalt till 12,23 miljarder kronor att jämföra med 2013 års siffra på 12,16 miljarder (+0,6 procent). Nettoomsättningen, det vill säga omsättningen efter avdrag för utbetalningar till spelarna, ökade med 1 procent till 3,66 miljarder.
Det här innebär att det finns ger utrymme för att 2015 dela ut mer pengar till ägarna Svensk Travsport och Svensk Galopp som enligt ett tidigare beslut får 63 miljoner mer än 2014.
- Under mina två första år på ATG kunde jag bara prata om besparingar så för mig känns det såklart bra att nu kunna komma till ägarna med mer pengar än året innan. Men vi har långt kvar på vår resa med ATG:s Manifest och redan 2018 har vi lovat ytterligare 300 miljoner till våra ägare. Så för oss på ATG är det fortsatt hårt jobb som gäller, säger Hasse Skarplöth.
TV-spelen viktigast
Av ATG:s svenska omsättning 2014 på 12,23 miljarder har 8,57 miljarder betalats ut till spelarna i form av vinster och antalet miljonvinnare i Sverige var 153 stycken.
Bland de olika spelformerna ökade omsättningen för V75 med totalt 1,3 procent, V86 med 7,9 procent och V64/V65 med 8,9 procent. Dagens Dubbel minskade däremot med 3,8 procent och Vinnare/Plats, Trio och Tvilling hörde också till de spelformer som tappade.
- Vi vill inte tappa på någon spelform. Men eftersom vi, och därmed våra ägare trav- och galoppsporten, tjänar bäst på de stora poolspelen, de så kallade v-spelen, så är dessa extra viktiga. Därför är jag glad att V75, V64/V65 och framför allt V86 stått starka under året, säger Hasse Skarplöth.
Långt ifrån målet
Jämfört med den övriga svenska spelmarknaden är ATG:s ökning med 0,6 procent en bra siffra då flera andra i Sverige reglerade bolag tappar 2014. Och tittar man på andra stora hästspelsländer som Norge, Danmark, Finland och Frankrike så ser man en stor nedgång i omsättning även där.
- I ljuset av det är vårt resultat helt okej, men nöjd är jag inte. Vi måste leverera betydligt bättre för att nå våra mål, säger Hasse Skarplöth.
ATG:s internationella omsättning 2014 uppgick till drygt 2,8 miljarder kronor.
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja





























