Ny spelsatsning bjuder in fans

Nu introduceras en spelsajt där alla supportrar ska kunna stötta sina klubbar. Bakom står Idrottens Spel som ägs av Västsvenska Idrottsförbundet, ett regionförbund inom RF.

 

Supporter.se är ett helt nytt sätt att stödja svenskt förenings- och idrottsliv. Vid lanseringen kan arrangörerna presentera tre något anmärkningsvärda patners, nämligen tre internationella spelbolag, Betsson, Betsafe och Nordicbet som alla går in hos Supporter.se. 

Tror på stor potential

- Eftersom vi lever för den svenska idrotten är vi såklart mycket stolta över att kunna stötta och bidra, säger Robin Olenius, PR-chef på Betsson.

Idrottens Spel drivs med en målsättning; att skapa resurser för Idrotts- och föreningssverige.

- Sedan starten 1985 har Idrottens Spel delat ut över 1 miljard kronor till svenska föreningar, framhåller Olenius. 

- Supporter.se är en helt ny produkt som vi tagit fram tillsammans med partners. Vår bedömning är att här finns en stor potential och det kan bli ett väsentligt tillskott till föreningarna, säger Matz Wallander, koncernchef på Idrottens Spel och styrelseordförande i Supporter.se.

Gynna egna klubben

För att ens favoritförening ska få del av intäkterna registrerar spelaren sig på Supporter.se och/eller laddar ner appen och väljer vilken förening som ska få överskottet. 5-15 procent av spelbolagens månatliga intäkter på oddsspel går sedan tillbaka till den förening man valt att stödja. Föreningen får också 20 kronor direkt när du kommer igång med ditt supportande. 

- Klubbar, ledare och föräldrar kämpar med kalsong-, salami- och lottförsäljning. Det är tidskrävande. Gillar du att spela på odds så gör du det precis som vanligt och om du ansluter ditt spelkonto till Supporter skapar du samtidigt resurser till din favoritförening. Spelreglerna för ditt spel på odds är de vanliga, säger Gustav Lipcsey, chief executive supporter på Supporter.se.

Ambitionen är hög. Inom fem år räknar Supporter.se med att ha cirka 100 000 ”supporters” som genererar pengar till sina favoritföreningar. Bidraget till det svenska förenings- och idrottslivet beräknas då bli cirka 15 miljoner kronor.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.