De fick dela på 1,2 miljoner
Så stort blev bidraget från Idrottens Spel till Boråsalliansens 26 föreningar när man nu gjort bokslut för 2014.
- De pengar vi får från Idrottens Spel och Idrottens Bingo är oerhört viktiga för vår verksamhet. Vi är en breddförening och satsar väldigt mycket på våra ungdomar och har lag i alla åldrar både på flick- och pojksidan i innebandy och fotboll. Pengarna behövs verkligen, säger Barbro Johansson, föreningsadministratör i Fristads GoIF.
Idrottens Bingo ingår i Idrottens Spel, som ägs av Västsvenska Idrottsförbundet, ett regionförbund inom Riksidrottsförbundet (RF). Idrottens Spel har sedan starten 1985 delat ut över 1 miljard kronor till svenska föreningar.
- Vi har världens bästa uppdrag; att skapa resurser till det svenska föreningslivet och ungdomsidrotten. Vid ett sådant här tillfälle förstår man hur viktigt och välkommet vårt arbete är, säger Matz Wallander, koncernchef på Idrottens Spel, som delade ut checken till representanter för Boråsalliansen.
I Idrottens Bingo, som är Sveriges största bingoarrangör, ingår 29 bingohallar runt om i Sverige och nätbingo.
- Det är fantastiskt roligt att kunna visa att vi är framgångsrika och att bingon i Sverige på inget sätt är på utdöende. Jag är stolt över att vi på det här sättet kan stärka de lokala föreningarnas ungdomsverksamhet, säger Evelina Johansson, verksamhetschef på Idrottens Bingo i Borås.
Mest lästa just nu
Finansmannen Christer Gardells planerade 100 miljoner donation till Svenska Tennisförbundet har inte mottagits väl av Riksidrottsförbundet.
Ordförande Anna Iwarsson har med sin styrelse i ryggen begärt att Riksidrottsnämnden, RIN, prövar Gardells lämplighet med stöd av paragraf 14, om otillbörligt övertagande.
Anmälan klassas som ett bestraffningsärende av ordförande i RIN är Anders Hübinette, hovrättsråd i Svea Hovrätt.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen






























