"Inget blir över till breddföreningarna"
När han ännu en gång fick uppgiften att sälja strumpor för att öka intäkterna i sin förening och det slutade med att han själv fick köpa dem fick han också nog. Han konstruerade ett eget spel.
- Efter 13 000 utvecklingstimmar lämnade vi in en ansökan till Lotteriinspektionen den 20 februari men dom har fortfarande inte tagit beslut, säger Kennet Arnström.
Media utnyttjas
Han tycker att det råder en mycket paradoxal situation:
- Idag översköljs vi av reklam från spelbolag som i grunden använder just idrotten för att sälja sina produkter. Men intäkterna går oavkortat till mediaföretagen.
Han pekar på tre faktorer:
• Utländska spelbolag investerar över 2 miljarder i marknadsföring i Sverige utan att idrottsrörelsen får del av investeringar eller vinster på grund av det så kallade Främjandeförbudet.
• Svenska Spels överskott går till statskassan. Lotteriinspektionen säger nej till enskilda föreningar att sälja lotter digitalt vilket tvingar föreningar att fortsätta sälja ’ringlotter' för småslantar.
• ”Tillstånd att anordna ett egentligt lotteri får lämnas till en ideell förening och som enligt sina stadgar har till huvudsakligt syfte att främja ett allmännyttigt ändamål inom landet”. (Utdrag från Lotterilagen).
Tillsynsmyndigheterna hänger inte med
Kennet Arnström fortsätter:
- Det är ett stort misslyckande att idrotten inte får del av spelintäkterna såsom svensk lag har som ambition. Milt uttryckt har myndigheter kunnat upprätthålla en sund och säker spelmarknad.
Han är stark kritisk till regelverket.
- Hur kan alla dessa spelbolag få slå mynt av idrotten utan att breddidrotten får del av vinster och intäkter?, frågar Kennet Arnström och svarar själv:
- Jo, digitaliseringen har skapat nya strukturer där tillsynsmyndigheterna inte har hängt med och inte heller idrotten.
Han tog beslutet att själv investera i en ny digital spelprodukt.
- Men jag förstod inte vilken kraft dessa strukturer skapat. Men när man väl valt en väg framåt, måste man genomföra och stå för sin idé.
Lotteriinspektinonen ger inte svar
Han utvecklade ett digitalt 50/50-lotteri där varje förening kan lägga upp sitt eget spel för sina fans och medlemmar.
Han ser det som enda vägen att skapa förutsättningar för att ta tillbaka initiativet.
- Produkten är komplex men ändå extremt enkel. Förening och vinnare delar på potten sedan kostnaderna om cirka 15 procent är borträknade.
Den 13 februari lämnades en ansökan till Lotteriinspektinonen. Än i dag saknas ett beslut, men Kennet Arnström förstår att att det finns en stark invändning mot att en enskild förening skall kunna sälja lotter digitalt.
- Detta skall endast nationella intresseorganisationer ha rätt till. En synnerligen märklig praxis.
- Nu förstår jag hur det fungerar. Svenska Spel har avtal om exklusivitet med samtliga större nationella förbund och har skapat en inlåsning där en statlig myndighet säger nej till lokala föreningar samtidigt som ett statligt företag ”äger” förbunden.
"Kan inte vara tyst längre"
Han menar att föreningarna är fast i en struktur som gör dem till förlorare.
- Nu kan jag inte vara tyst längre.
- Idrotten kan inte förhålla sig passiv och snart stå där och undra vad som egentligen gick fel och vart intäkterna tog vägen.
Kennet Arnström hävdar bestämt:
- Lotteriinspektionen är starkt negativ till utländska spelbolag men är inte mottaglig för svenska nya initiativ utan hänvisar till nuvarande lagstiftning men jag ifrågasätter starkt deras tillämpning.
- Samtidigt har Svenska Spel exklusivitet på samtliga nationella förbund med dignitet. Det får till konsekvens att exempelvis Lidingö FK, en av landets största fotbollsföreningar, får drygt 5 000 kr per år i bidrag från Svenska Spel. Det är allt och det är negligerbara intäkter.
Breddföreningarna förlorarna
- Och utländska spelbolag får inte sponsra idrottsrörelsen beroende på det s.k. Främjandeförbudet. Därifrån kommer inte heller några pengar till breddföreningarna.
- Så var ska de få hämta pengar? Om de inte ens får ha egna spel.
Historiskt har idrotten haft stora intäkter från spel och lotterier och enligt RF kommer 7 procent av intäkterna från spel och lotterier.
- Det är den lägsta siffran på många år. Om utvecklingen fortsätter riskerar idrotten att förlora hela intäkten.
- Hur många inser det hotet?, frågar Kennet Arnström.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
SHL-laget Leksands IF , på 11:e plats och slutspelsmiss, redovisar ett minusresultat på 18,3 miljoner för säsongen 2024-2025. Föreningens väntas dock klara Svenska Ishockeyförbundets licensnämnds krav på soliditet och likviditet. Kravet är ett eget kapital på fem procent av nettoomsättningen.
Enligt föreningens hemsida uppgår soliditeten till 15 miljoner det innebär att föreningen inte behöver utnyttja det utökade borgenlöftet från kommunen under 2025.
Riksidrottsförbundet har under de senaste året stärkt arbetet för långsiktig planering av platser för idrott. Under Almedalsveckan lyfter RF frågan om ett statligt anläggningsstöd för att stimulera nytänkande i samverkan mellan idrottsföreningar och kommuner.
– För att svensk idrottsrörelse ska kunna göra mer för fler behövs statligt stöd i form av ett anläggningsstöd. Riksidrottsförbundet har rätt kunskap, metoder och lokal närvaro i hela Sverige för att leda arbetet med att skapa mer plats för idrott och rörelse, säger Anna Iwarsson, ordförande Riksidrottsförbundet, högaktuell just nu i Almedalen.
På söndag inleds årets Gotland Runt, för 78:e gången, Nära 200 båtar från tio länder samlas i Sandhamn för världens största årliga havskappsegling. Tävlingen har arrangerats sedan 1937 och lockar både elitbesättningar och entusiastiska amatörseglare i en unik mix av båtklasser och nationaliteter.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Du som gillar bordtennis kommer att jubla. Nu står det klart att SVT ska sända världstouren WTT Series och VM till och med 2028 ( först ut är VM i Doha nästa vecka) Satsningen innebär både livesändningar och massor av höjdpunktsklipp. Samtidigt är Jan-Ove Waldner klar som expertkommentator.
I Djurgårdens nysatsning i SHL var 18-årige Anton Frondell ett bärande namn. Efter 11 mål i Hockeyallsvenskan och stort genombrott i den tuffa kvalserien mot AIK hade kraftfulle Frondell, 94 kg. en säker plats i l sportchefen Niklas Wikegårds ledande formationer.
I den årliga NHL-draften, nu i Los Angeles, förändrades allt, sedan Anton Frondell, 18 år ,uppväxt i Trångsund söder om Stockholm, valts som nummer tre av Chicago.