ATG:s nya jättevinst
Så här går det till:
* En spelare som väljer att lägga till V75 Boost får ett tresiffrigt Boost-nummer på sin kupong.
* Att lägga till V75 Boost kostar tio procent av systemkostnaden, dock minst 30 kronor.
* Den som har alla tre siffror rätt och som vinner på 7, 6 eller 5 rätt på sitt V75-system får Boost-utdelning enligt följande: 10 gånger vinsten på 7 rätt och 100 gånger vinsten på alla rader med 6 respektive 5 rätt.
* Det går också att vinna enbart på Boost. Alla nummer rätt och i ordning ger 500 kronor, två rätt framifrån ger 150 kronor och första siffran rätt ger 50 kronor.
- Vi är övertygade om att det extra spänningsmomentet kommer att gillas av både nya och inbitna travspelare. De flesta av våra spelformer bygger på skicklighet. Nu ser vi att det är populärt att lägga till ett element av tur till skicklighetsspel för att oftare kunna nå de riktigt stora vinsterna, säger Sten Andersen, och fortsätter:
- Att kunna erbjuda detta på V75 som är ett av de största spelen i Sverige sett till både engagemang och omsättning känns fantastiskt roligt.
Statistiska beräkningar gör gällande att det kommer att bli en 50-procentig återbetalning på Boost-spelen.
ATG:s totala omsättning backade både 2012 och 2013, men den negativa trenden bröst 2014. I fjol ökade den totala omsättningen igen samtidigt som vinsten ökade med uppemot två och en halv procent.
Tobias Jansson
Mest lästa just nu
Även 2025 är Cristiano Ronaldo världens bäst betalda idrottare. Numera samlar han på pengar och varken meriter eller titlar. Han har tagit beslutet att verka i Saudiarabien - där pengarna finns. Så han bygger förmögenhet och ett affärsimperium.. Precis som förra året toppar den portugisiske fotbollsstjärnan Forbes årliga lista som nu är presenterad.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..
– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.
Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.
På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen.
Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.