ATG:s nya jättevinst

Vinna 100 gånger vinstpengarna? Från den 13 februari är det faktiskt möjligt på V75. "V75 Boost ökar chansen till de riktiga drömvinsterna", säger Sten Andersen, marknadschef på ATG.
ATG lockar spelarna med en unik vinstchans. Nu finns möjligheten att vinna 100 gånger prispengarna.

 

Så här går det till: 

* En spelare som väljer att lägga till V75 Boost får ett tresiffrigt Boost-nummer på sin kupong. 

* Att lägga till V75 Boost kostar tio procent av systemkostnaden, dock minst 30 kronor. 

* Den som har alla tre siffror rätt och som vinner på 7, 6 eller 5 rätt på sitt V75-system får Boost-utdelning enligt följande: 10 gånger vinsten på 7 rätt och 100 gånger vinsten på alla rader med 6 respektive 5 rätt.  

* Det går också att vinna enbart på Boost. Alla nummer rätt och i ordning ger 500 kronor, två rätt framifrån ger 150 kronor och första siffran rätt ger 50 kronor.

- Vi är övertygade om att det extra spänningsmomentet kommer att gillas av både nya och inbitna travspelare. De flesta av våra spelformer bygger på skicklighet. Nu ser vi att det är populärt att lägga till ett element av tur till skicklighetsspel för att oftare kunna nå de riktigt stora vinsterna, säger Sten Andersen, och fortsätter:

- Att kunna erbjuda detta på V75 som är ett av de största spelen i Sverige sett till både engagemang och omsättning känns fantastiskt roligt. 

Statistiska beräkningar gör gällande att det kommer att bli en 50-procentig återbetalning på Boost-spelen. 

ATG:s totala omsättning backade både 2012 och 2013, men den negativa trenden bröst 2014. I fjol ökade den totala omsättningen igen samtidigt som vinsten ökade med uppemot två och en halv procent. 

Tobias Jansson

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja