Stora spelbolag går samman?

Betsson har tidigare köpt upp Nordicbet och Betsafe. Nu ryktas det om en sammanslagning – med värsta konkurrenten Unibet.
Trenden i spelvärlden är att stora bolag köper upp mindre. Nu kan ytterligare en affär vara aktuell. Foto: TT

 

Betsson betalar hundratals frivilliga skattemiljoner i Tyskland för att i framtiden kunna tas emot väl där. Sverige har nyligen tillsatt en ny spelutredning som kommer att mynna ut i någon form av licenssystem där de i dag oreglerade bolagen släpps in på marknaden. 

En tydlig trend

Det händer saker – och det gäller att vara beredd.

Den tydliga trenden i spelbranschen de senaste åren har varit att stora bolag köper upp mindre. Syftena är flera, men att stor vill bli större är inget nytt i företagsvärlden. Det handlar också om att bevaka de egna marknadsandelarna och att få en helt ny kunddatabas. 

Men att de stora rörelserna ute i världen och Europa – med omreglering och licensförfarande – har en stor påverkan, torde stå klart. 

– Konsolideringen kommer att fortsätta eftersom det finns en global trend där regeringarna ökar skatterna på spelandet. Det ger en mindre lönsamhet och ett behov av ökade volymer, säger Warwick Bartlett, vd för Global Betting and Gaming Consultancy, till Bloomberg.

72 affärer under 2015

Bartlett har, i sin egen världsranking, de svenskättade bolagen högt placerade: Unibet ligger sjua, Betsson tia. Och han ser det som troligt att en sammanslagning mellan dem kan bli aktuell. 

Under 2015 gjorde totalt 72 affärer i spelbranschen med bolag som på olika sätt slogs samman eller köptes upp. Enligt Bloomberg motsvarar det totalt värdet av dessa affärer cirka 110 miljarder kronor. 

Om Betsson och Unibet skulle slås samman kommer det att få en stor påverkan på spelmarknaden i Sverige – det blir en enorm aktör som står mycket väl rustad inför en omreglering och som måste ses som en extremt värdig konkurrent till Svenska Spel. 

Även i vår närmaste omgivning ryktas det om flera sammanslagningar. Paddy Power och Betfair påstås av många ha långtgående planer på att gå samman, och i Storbritannien ska William Hill vilja ta upp kampen med Ladbrokes om att vara det största och ledande spelbolaget genom att köpa upp 888 Holdings – men samtalen dem mellan ska för tillfället vara strandade.

Tobias Jansson

Hammarby IF, allsvensk serietvåa efter Mjällby, presenterar ett bokslut för 2025 på en helt annan nivå än tidigare. Efter skatt redovisas en vinst på hela 85,7 miljoner kronor.

-Vår ekonomi blomstrar, och det är drivet av transfersintäkter i kombination med stor kostnadskontroll. 2025 är ett exceptionellt år både för den ideella föreningen och Hammarby Fotboll AB, meddelar vd. Richard von Yxkull på föreningens hemsida.

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Varje vecka kommer nya tittarsiffrot för hur svenskarna följde Vinter-OS . Nu står det klart att det blev en svensk tittarfest som enbart i i Telia Play innebar  över 35 miljoner streamade timmar

Över 800 000 hushåll följde dramatiken varav hela 95 procent av tittandet skedde live.  I genomsnitt såg varje hushåll mer än 43 timmar OS-innehåll, nästan två dygn tillsammans med skidor, puckar och curlingstenar som gled rakt in i hjärtat.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen