ATG träffade civiliministern
I flera timmar satt civilministern i samtal med företrädare för trav- och galoppsporten för att diskutera hästsportens framtid i en omreglerad spelmarknad – och han förklarar efteråt att han ser hästnäringen som betydelsefull.
Större än spelpolitik
- Den betyder mycket, inte minst för landsbygden. Det handlar inte bara om det spelpolitiska utan det är större än så. Vi pratar här om miljömässiga aspekter och sammanhållningen i vårt samhälle, att människor kommer samman runt hästarna, säger han, och fortsätter:
- Det här handlar ju om att återta kontrollen över spelmarknaden. Lagstiftningen behöver förändras och det borde ha gjorts för längesen.
ATG:s vd Hasse Skarplöth är nöjd med träffen.
- Det känns som om man från politiskt håll verkligen vill något och bryr sig. Men känslan och viljan är en sak – man ska ju leverera också, säger han.
Lika villkor gäller
ATG har ju själva gjort en spelutredning som de kallar för ”Lika villkor”, och nu pratar civilministern i samma termer.
- Vi politiker har en skyldighet att hantera spelpolitiken så att det blir lika villkor för alla inblandade, säger Shekabari.
Besöket på Solvalla avslutades med ett dubbelsulkylopp. Ardalan Shekabari hade Erik Adielsson som andrepilot i sitt livs första travlopp, och det räckte för att slå Hasse Skarplöth i par med Rebecka Persson med en halv längd.
- Det var en helt otrolig känsla, en fantastisk första-gången- upplevelse. Jag hoppas kunna komma tillbaka hit snart – det var en häftig upplevelse, säger civilministern.
Tobias Jansson
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.






























