Bulvaner för matchfixning

Två tennisdomare har stängts av i smyg. Och i helgen blev två åskådare utslängda från tennishallen i Jönköping. Matchfixningen inom den vita sporten tar helt nya proportioner.
Två åskådare blev utslängda från tennisläktaren efter att de hade sms:at flitigt om matchutvecklingen och vägrat att legitimera sig. Foto: TT

 

Det är den ansedda brittiska tidningen The Guardian som kommer med avslöjandet att tennisdomare från Kazakstan, Turkiet och Ukraina har tagit emot mutor från spelsyndikat i utbyte mot att manipulera liverapporteringen från matcher på Future-touren, den lägst rankade internationella tennistouren. 

Men hur då?

En av domarna ska ha stängts av redan 2012, en annan ifjol efter att han hade kontaktat en domarekollega via Facebook och föreslagit resultatmanipulation. 

Båda dessa fall – samt ytterligare fyra som är under utredning – ska enligt The Guardian ha hemlighållits av Internationella Tennisförbundet. 

Hur manipulerar då en tennisdomare en match?

Jo, genom att fördröja poängräkningen i de handenheter som domarna på de här lägre nivåerna använder sig av. På så vis har spelsyndikat kunnat lägga stora och riskfria insatser på poäng som redan är avgjorda.

Åskådare kastades ut

När Jönköping stod som värd för en Challengertävling i helgen, på nivån direkt under ATP-touren, bestämde sig turneringsdirektören Martin Claesson för att slänga ut två åskådare från hallen, enligt Svenska Dagbladet.

De båda männen sms:ade flitigt efter varje poäng och vid en uppmaning vägrade de att legitimera sig. Det visade sig senare att de båda är bannlysta från tennistouren just på grund av matchfixning. 

Eftersom det var fem sekunders fördröjning på de livesändningar från matcherna som ägde rum på nätet kunde männen sprida förhandsinformation till andra. De kunde alltså via bulvaner spela på utgången av kommande poäng – trots att den redan var spelad. 

Tobias Jansson

Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.

 En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.

RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja