"Spel på div 5-fotboll är inte ok"

Experterna är eniga: Spel i lägre divisioner öppnar upp för matchfixning. Ändå väljer NordicBet nu att erbjuda spel på svensk division 5-fotboll!
Johan Claesson, jurist vid RF; tycker att NordicBet inte tar sitt ansvar när bolaget erbjuder spel på div 5-fotboll.

 

NordicBet, som ägs av Betsson, har ända sedan starten haft målsättningen att erbjuda marknadens bredaste och djupaste spelportfölj.

"Kunderna är intresserade"

I år tar bolaget det ett steg ännu längre – genom att erbjuda spel på division 5-fotboll.

- Vi ser ett stort intresse från våra kunder att kunna spela på lägre serier. Det är väldigt uppskattat att kunna spela på sina lokala serier och på sitt lokala favoritlag, säger NordicBets marketings specialist Dennis Kjellin, och fortsätter:

- Det som särskiljer oss är att just att vi kan erbjuda spel långt ner i divisionerna i både fotboll och hockey. När vi utvecklar vårt spelkoncept gör vi det alltid för att möta våra kunders efterfrågan. 

"Tar inte sitt ansvar"

Johan Claesson, som sedan 2013 är heltidsanställd på Riksidrottsförbundet för att arbeta uteslutande med just matchfixning, säger:

- Jag tycker att man som spelbolag inte tar sitt spelansvar om man erbjuder spel i så låga divisioner. Det är glada amatörer som spelar där, som kanske inte tjänar en enda krona på sin fotboll och som därför väldigt lätt kan falla för lockelsen att delta i riggade matcher. 

Det argumentet biter inte på Dennis Kjellin:

- Vi har ett lågt insatstak, vilket gör det ointressant att rigga matcher. Jag skulle vilja säga att det är felaktigt att det är högre risk i de lägre serierna eftersom oddsen gör att man maximalt kan vinna runt tusen kronor. 

Just nu, inför seriestarten, erbjuder NordicBet odds på seriesegrare (släpptes för cirka en vecka sedan) och när matcherna drar igång kommer det även att finnas spel på 1, x och 2.

Tobias Jansson

Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.

 En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.

RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja