"Jag bara började gråta"

Ett kompisgäng i Mellansverige spelade hem en av de största vinsterna genom tiderna på V75. Vinsten landade på drygt 43 miljoner och gick till nio personer som spelat för 840 kr på ATG Tillsammans.

 

Den lycklige lagledaren Patrik Olsson fick det glädjande beskedet av sin hustru på vägen hem i bilen från en innebandyturnering.

”Tiden stannade”

- Tiden stannade, jag började gråta. Jag var tvungen att stanna vid en mack och ta in vad som hade hänt.

Vädret svek och nästan alla betrodda favorithästar fick problem. Lördagens V75-omgång i Karlstad bjöd på regnväder och flera oväntade vinnare. Torbjörn Jansson skrällde med norska kallblodet Finnskog Fokus. 

När sedan Axevallatränaren Rickard Svanstedt lotsade in en ny skräll med Baron Gift i den fjärde avdelningen började det lukta miljonutdelning. Efter V75-4 översteg värdet 100 000 kronor och det visade sig att tio kuponger hade chansen inför den sista avdelningen där hemmahästen Fossens Bonus med Magnus Jakosson i sulkyn tog hem segern.

Ett system överlevde

Endast ett system överlevde – en kupong som kostade 840 kronor att lämna in. Systemet var inlämnat på nätet på ATG Tillsammans.

Femte största V75-vinsten

Totalvinsten blev svindlande 43 058 556 kronor och är den femte största vinsten genom tiderna på V75.

ATG Tillsammans har tagits fram av ATG för att underlätta att spela V75 tillsammans med andra. Tjänsten finns tillgänglig på internet där det är fritt fram att skapa lag och bjuda in lagmedlemmar och komponera system. Detta Tillsammans-gäng består av sju grabbar från Mellansverige som spelat ihop på Tillsammans sedan sommaren 2014. Ytterligare två stycken hade tagit chansen att köpa in sig ”utifrån”.

”Inte på blodigt allvar”

- Vi är inga storspelare utan mer hästkillar som gillar sporten. Tanken är att det ska vara mer på kul och inte på så blodigt allvar. Vi var på lite olika ställen under loppen men samlades under kvällen och kunde fira tillsammans med champagneprovning. Alla tycker det är skitroligt och man har en fantastisk känsla i kroppen, säger Patrik Olsson.

De nio vinnarna hade spelat för under hundralappen per person. Efter lördagen är var och en av de nio nästan 4,8 miljoner kronor rikare. Enligt uppgift är de allra flesta av vinnarna småbarnsföräldrar vilket känns extra kul!

Det vinnande systemet hade spikat Come Back och Fossens Bonus. I guldloppet hade man med vinnaren On Track Piraten och Anna Mix.

- Vi är ett gäng med väldigt olika personligheter. Några kör safe, några bryter mönster. Helgens spelläggare är en sådan som bryter mönster. Han tar alltid ut spikar som ligger mellan 5 och 10 procent. Sedan tar han alltid med Torbjörn Jansson i kallblodsloppen oavsett spår eller procent, säger Patrik Olsson

 

 

 

Fakta

Nya listan över de fem största V75-vinsterna genom tiderna

1. 67 312 633 kronor, 27 februari 2010, Axevalla 

2. 56 347 408 kronor, 14 januari 2012, Åby 

3. 47 360 999 kronor, 7 juli 2007, Halmstad 

4. 45 285 093 kronor, 24 juni 2007, Kalmar 

5. 43 058 556 kronor, 10 december 2016, Färjestad

Hammarby IF, allsvensk serietvåa efter Mjällby, presenterar ett bokslut för 2025 på en helt annan nivå än tidigare. Efter skatt redovisas en vinst på hela 85,7 miljoner kronor.

-Vår ekonomi blomstrar, och det är drivet av transfersintäkter i kombination med stor kostnadskontroll. 2025 är ett exceptionellt år både för den ideella föreningen och Hammarby Fotboll AB, meddelar vd. Richard von Yxkull på föreningens hemsida.

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Varje vecka kommer nya tittarsiffrot för hur svenskarna följde Vinter-OS . Nu står det klart att det blev en svensk tittarfest som enbart i i Telia Play innebar  över 35 miljoner streamade timmar

Över 800 000 hushåll följde dramatiken varav hela 95 procent av tittandet skedde live.  I genomsnitt såg varje hushåll mer än 43 timmar OS-innehåll, nästan två dygn tillsammans med skidor, puckar och curlingstenar som gled rakt in i hjärtat.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen