Konsten att stoppa sig själv
När den nya spellagen trädde i kraft vid årsskiftet lanserade Spelinspektionen samtidigt Spelpaus.se, ett centralt självavstängningsregister. Det innebär att alla som vill har möjlighet att på en enda plats stänga av sig från spel hos samtliga spelbolag som innehar svensk licens.
En vecka efter lanseringen kan myndigheten konstatera att 10 000 personer anmält sig på Spelpaus.se. Den stora majoriteten har valt att stänga av sig tills vidare, men det finns möjlighet att stänga av sig för en kortare begränsad period.
- Spelmissbruk är ett utbrett samhällsproblem, så det är positivt att så många hittar den nya tjänsten och använder den som ett verktyg för att avhålla sig från spel och slippa riktad reklam från spelbolagen, säger Spelinspektionens kommunikationschef Anders Sims.
Det finns flera orsaker till den stora tillströmningen till Spelpaus.se, exempelvis påverkar engagemanget från personer som är öppna med sitt spelberoende.
- Vi kan se, inte minst i sociala medier, att dessa personer välkomnar Spelpaus.se och driver på för att de som har problem eller befinner sig i riskzonen ska spärra sig från spel.
Ett krav för att spelbolagen på den svenska marknaden ska få använda sin licens är att de är anslutna till Spelpaus.se. Alla bolag måste kolla av mot registret innan de låter sina kunder spela.
Under den första veckan har myndigheten tyvärr upptäckt brister på det här området. Det handlar om licensinnehavare som inte har en aktiv anslutning gentemot Spelpaus.se, vilket betyder att avstängda spelare har haft möjlighet att spela hos dessa bolag.
- Vi har de senaste dagarna undersökt vad det beror på och har konstaterat att allt ser ut att fungera bra hos Spelinspektionen. Men av någon anledning finns det en handfull spelbolag som inte lever upp till de krav som ställs i lagen, säger Anders Sims.
Spelinspektionen kommer att skicka en skrivelse till de berörda bolagen där de uppmanas att snabbt inkomma med en förklaring till varför avstängda kunder har kunnat spela hos dem. Myndigheten påtalar också att bristerna är att betrakta som allvarliga och att åtgärder kommer att vidtas om problemet inte blir löst inom kort.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen































Skriv kommentar