Thomas Bodström engagerar sig för idrotten
Thomas Bodström har ett brett förflutet inom idrotten, men han är också deckarförfattare, advokat och före detta socialdemokratisk politiker, tidigare justitieminister (2000–2006) och riksdagsledamot (2002–2010).Dessutom före detta allsvensk fotbollsspelare, tidigare ordförande i Boo FF och inte minst, idrottsförälder. Nu blir han ambassadör - för Folkspel.
– Folkspel är en bra motkraft till de privata och kommersiella spelbolagen. säger Bodström.
Folkspel och Årets Eldsjäl tänker fortsätta att lyfta viktiga samhällsfrågor inom föreningslivet. För att fortsätta att vara ledande i debatten angående en av landets viktigaste samhällsfrågor har Folkspel, föreningslivets egna spelbolag, gjort klart med ny krönikör – Thomas Bodström.
Om toppning och selektering
Hans krönikor kommer bland annat att publiceras på Folkspels och Årets Eldsjäls sajt – den första redan nu i maj, men man kommer också att möta honom i andra sammanhang där Folkspel syns.
– Jag har massor av åsikter. Om toppning och selektering, om bristen på vettiga sysselsättningar för barn och ungdomar, om föreningslivet i stort och dess roll i samhället – och hur det ofta glöms bort. Eller prioriteras bort, säger Bodström.
Thomas Bodström är väl förankrad i svenskt föreningsliv, både som före detta allsvensk fotbollsspelare och senare i livet som ledare. Han har varit ordförande i Boo FF, en av Sveriges största fotbollsföreningar, och har dessutom fyra barn som alla har idrottat – och fortfarande gör det.
Värnar om folkhälsan
– Det svenska föreningslivet är den folkrörelse som mest av alla står upp för inkludering, för samhörighet och för kamratskap – och det finns inte minst en väldigt viktig folkhälsoaspekt i det också. Folkspel har helt annan agenda än de kommersiella spelbolagen och därför är det en ära att få samarbeta med dem, säger han.
– Vi är väldigt stolta över att Thomas vill bli krönikör för oss. Vi är ett ideellt spelbolag utan privata vinstintressen och vi delar ut hela vårt överskott till svenskt föreningsliv. Under 2018 blev det 177 miljoner kronor – men vi är långt ifrån nöjda med det. Vi ska få Sverige att växa och vi tror verkligen att det svenska föreningslivet skapar ett bättre samhälle för alla, säger Henrik Lindroth, marknadschef för Folkspel.
Mest lästa just nu
Även 2025 är Cristiano Ronaldo världens bäst betalda idrottare. Numera samlar han på pengar och varken meriter eller titlar. Han har tagit beslutet att verka i Saudiarabien - där pengarna finns. Så han bygger förmögenhet och ett affärsimperium.. Precis som förra året toppar den portugisiske fotbollsstjärnan Forbes årliga lista som nu är presenterad.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..
– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.
Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.
På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen.
Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.
Skriv kommentar