Särklassig målvakt - och travexpert
Handbollsmålvakten Johan ”Hubbe” Sjöstrand räddar inte bara bollar. Han vet hur man kryssar i travkuponger. ”Hubbe” har varit utlandsproffs sedan 2009 men svensk travsport har han järnkoll på. På V75 på Bollnäs i helgen fick hans andelssystem in sju rätt. Utdelning: 5 007 965 kronor.
Varje andel kostade 385 kronor. 51 andelsköpare kunde kvittera ut 99 959 kronor. 5-miljonersvinsten var den största i landet.
- Shit, de hade jag inte en aning om, sa han till Sportbladet.
Hans system heter ”Hubbe Sjöstrand” och det är inte första gången hans tips ger miljonvinster. Tidigare har han system bland annat gett 3,4 och 2,1 miljoner med ett par veckors mellanrum 2013. Och mer har kommit efter det. Johan är själv uppfödare och hästägare. En del av vinstpengarna har han investerat i hästar, han har sju. Dessuto en fölmärr och ett föl och håller på med uppfödning i liten skala och är insatt i stammar och korsningar. Han håller sig uppdaterad med travet i princip varje dag.
Kollar trav vare dag
- Jag ser trav vid lunchtid och varje kväll mer eller mindre varje dag. På det sättet har jag grundkoll på hästarna. På V75 kan jag nämna samtliga hästars senaste tre prestationer utan någon större ansträngning, säger han.
”Hubbe” fick följa med sin pappa på trav som liten grabb och då föddes travintresset. Hur han gör för att vinna?
- Att spela långsiktigt med inriktning på spelvärde är det enda rätta. Mina miljonvinster har aldrig skett utan det tänket. Att vara hästägare och ha direktkontakt med kuskar och tränare är ett starkt verktyg för spelandet, säger han.
Från Tyskland och, Spanien till Danmark
Han har en imponerande meritlista som handbollsmålvakt också. Debut i A-landslaget 2008. Året efter blev han proffs i Tyskland och har blivit tysk mästare två gånger, spansk mästare med Barcelona, dansk mästare och så pricken över i:et: Champions League-mästare med Barcelona 2011.
”Hubbe” var med och vann U21-VM 2007 och utsågs till turneringens bästa målvakt. Ett OS-silver fick han 2012. 2015 tackade han nej till landslaget efter 96 A-kamper.
Efter sju år i Tyskland är han tillbaka i Danmark, värvad av Bjervingerbro-Silkesborg.
Göran Söderlund
Mest lästa just nu
Finansmannen Christer Gardells planerade 100 miljoner donation till Svenska Tennisförbundet har inte mottagits väl av Riksidrottsförbundet.
Ordförande Anna Iwarsson har med sin styrelse i ryggen begärt att Riksidrottsnämnden, RIN, prövar Gardells lämplighet med stöd av paragraf 14, om otillbörligt övertagande.
Anmälan klassas som ett bestraffningsärende av ordförande i RIN är Anders Hübinette, hovrättsråd i Svea Hovrätt.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen































Skriv kommentar