Så skulle svensken göra med miljonerna
En ensam vinnare med sju rätt kan vinna 75 miljoner kronor. Ett bra lockbete både för hästbitna och oinitierade På lördag, den 26 augusti, kan tidernas högsta vinst på V75® bli verklighet. ATG vill se många spelare och går nu ut med en Novus-undersökning där frågan gäller vad svenskarna skulle göra om de vann drömvinsten? Som 75 miljoner…
”Att dela med sig till nära och kära står överst”, blev svaret.
En ensam vinnare med sju rätt kan vinna 75 miljoner kronor. Ett bra lockbete både för hästbitna och oinitierade På lördag, den 26 augusti, kan tidernas högsta vinst på V75® bli verklighet. ATG vill se många spelare och går nu ut med en Novus-undersökning där frågan gäller vad svenskarna skulle göra om de vann drömvinsten? Som 75 miljoner…
”Att dela med sig till nära och kära står överst”, blev svaret.
– Genom åren har jag pratat med många glada vinnare och på nära håll sett människor uppfylla sina drömmar. Någon köpte en Mustang, en annan tog hela familjen på en resa till värmen, och en tredje köpte in sig på en häst. Det är värmande att så många vill dela med sig till sina närmaste. Det ligger nog i vår natur. De bästa drömmarna är de vi kan dela med andra, säger Hans G Lindskog, vinnarambassadör på ATG.
Trots att majoriteten, 61 procent, uppger att de vid en drömvinst skulle dela med sig till familj och vänner är det tydligt att det ekonomiska läget påverkar svenskarnas drömmar.
Hälften uppger att de skulle nyttja vinsten till att betala av lån, 34 procent skulle spara för eget bruk, och 33 procent skulle investera i aktier eller fonder.
Dert uppstår regionala skillnader: Örebroare är mest generösa och i Halmstad vill man resa
I Örebroarna vill 72 procent dela med sig av vinsten till vänner och familj (rikssnitt 61 procent). I Halland drömmer man mer om resor (53 procent) än övriga landet (45 procent).
Den högsta vinsten på V75 hittills kom den 27 februari 2010 när en spelare från Västra Götaland vann 67 312 633 kronor.
Mest lästa just nu
Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.
– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Till ny ordförande i Svenska Bordtennisförbundet har valts Tomas Eriksson, tidigare president i Internationella Innebandyförbundet, i 28 år. Han har också ett förflutet inom RF och var valberedningens förslag till ny ordförande efter avgående Dennis Lindahl, som avböjt omval.
Inför årsmötet hade Eslöv PK, fixstjärnan Truls Möregårdhs klubb samt Spårvägen och Eskilstuna by Stiga samt Västmanlands distriktet gått emot valberedningen och nominerat styrelseledamoten, Lasse Ericsson till ny ordförande. Ericsson har en bakgrund inom Västerås BTK.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen































Skriv kommentar