Idrotten slipper momstvånget

Idrottssverige pustar ut. Finansminiuster Bo Ringholm lägger ned planerna på att momsbelägga ideella föreningar.
Idrotten med riksidrottsförbundet i spetsen har lagt ned stora ansträngningar för att påvisa vika problem en moms skulle bli för föreningarna.
Ett lobbyingarbete som också fick stor betydelse. Bo Ringholm har också insett de negativa konsekvenserna av en förändring och därmed faller det förslag som momsutredningen tog fram under hösten 2002.
- Det är mycket glädjande att regeringen lyssnat på folkrörelseorganisationernas synpunkter, kommenterar Riksidrottförbundets ordförande Gunnar Larsson.
Han är nöjd med det beslutet:
- Vi har ju alla varit helt överens om att utredningsförslaget skulle ha drabbat de ideella föreningarna väldigt hårt, framför allt genom mer krångel och en ökad administrativ börda för våra föreningsledare.
- Innan vi blåser faran över måste vi naturligtvis se vad regeringen kommer fram till. Men Ringholms uttalande pekar ju åt rätt håll.
Samtidigt genomförs en utredning som synar idrottsrörelsens skattesituation. Inte minst beroende på nya arbetsformer inom klubbarna sedan några år tillbaka – allt framkallat av på jakten på nya intäkter.
RF-ordföranden hoppas att Ringholms inställning ska gynna idrottsrörelsen även där:
- Det han säger visar att regeringen är beredd att värna om de ideella föreningarnas särställning. Förhoppningsvis kommer den inställningen att ligga till grund även för den utredning av idrottens totala skattesituation som vi nu väntar på.

Finansmannen Christer Gardells planerade 100 miljoner donation till Svenska Tennisförbundet har inte mottagits väl av Riksidrottsförbundet.

Ordförande Anna Iwarsson har med sin styrelse i ryggen begärt att Riksidrottsnämnden, RIN, prövar Gardells lämplighet med stöd av paragraf 14, om otillbörligt övertagande. 

Anmälan klassas som ett bestraffningsärende av ordförande i RIN är Anders Hübinette, hovrättsråd i Svea Hovrätt.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen