Hockeyklubben vill inte vara golfklubb

Ett synnerligen annorlunda äktenskap – som inte höll. Det fick räcka med två och nu går Johannesberg G&CC och Vallentuna Hockey skilda vägar. Hockeyklubben vill inte längre driva golfbana.

Hockeyklubben vill inte vara golfklubb längre utan vill ägna sig åt kärnverksamheten. Det framkom på årsmötet där även de bakomvarande åsikterna blottades.

"Vad ska vi med hockeyn till?

- Under tid har vi upplevt att golffolket tyckt ”vad ska vi med hockeyn att göra?” samtidigt som den andra falangen menat ”golf, varför det?”, säger Lasse Helldén, vd i Vallentuna Hockey för golf.se.

- Det hela mynnade ut i att vi tagit beslutat att avveckla, ägna oss åt vår isverksamhet och hitta en framtida lösning för Johannesberg AB.

I denna del av Stockholm har flera klubbar haft besvärligt och skälen är enkla – för få spelare och för många klubbar.

Bristande intresse

- Likviditetsmässigt har det varit perfekt med fungerande cash flow för golfen vår och sommar som gett intäkter och hockeyn den andra halvan av året. Men det som tidigare gällt funkar inte i dag.

Lasse Helldén påpekar hur flödet av golfare har minskat och att det inte heller är samma efterfrågan på företagsgolf och tävlingar av marknadsmässiga och PR-betonade syften.

- Kostnader för personal och drift däremot bara ökar, säger Lasse Helldén.

Nu blir det en uppgift för Vallentuna Hockey att finna en lösning med nya intressenter för 27-hålsbanan.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.