Räddningsplan för 45 miljoner

Det fanns egentligen inget alternativ. En nedgången ishall utan intressent, vad skulle Mora kommun göra med den? Och ett Mora IK i konkurs, med all sin verksamhet som intresserar åtskilliga. Så klubben fick som de ville.
Mora IK:s supporters kan jubla - det blir fortsatt hockey efter att en räddningskampanj som omfattar 45 miljoner kronor nu kan inledas. Foto: Claudio Bresciani, Scanpix


Mora kommun räddar klubben och fortsatt hockey.

Kommunfullmäktige gick på kommunstyrelsens förslag och det innebär att kommunen köper FM Mattsson Arena för 12 miljoner kronor av klubbens fastighetsbolag.

Omfattande räddningspaket

Dessutom, fastighetens värde skrivs ned för 17,8 miljoner och en renovering av ishallen för 14,4 miljoner inleds.

Alla fick komma till tals i fullmäktige, men slutresultatet syntes färdigt för många redan före kvällen.

Centern och socialdemokrater gjorde klart från början att utgången inte kunde bli annan eftersom de har majoritet och stöd av 28 ledamöter.

Mora IK:s ordförande Patrik Andersson var lättad liksom klubbdirektören Peter Hermodsson och inte minst klubbens veteran Jan Simons.

"Inte slösat pengar på spelare"

- Men vi har mycket kvar att göra, det har varit ett hårt jobb i flera månader. Vi har ett akut likviditetsproblem som vi måste lösa. Det tar ju en tid innan pengarna från kommunen kommer. Vi behöver få in 3 miljoner fram till maj, sa Mora IK:s Peter Hermodsson enligt Dalarnas Tidning.

Många både i fullmäktige och på stan har åsikter, men när alla fordringsägare och långivare accepterade ackordet, inklusive en bank som länge dröjt med besked, då kunde räddningsplanen inledas.

Peter Hermodsson betonade:

- En del tror att vi bränt en massa pengar på spelare. Att likviditetsproblemen kommit beror på att vi tvingats pumpa in pengar i fastighetsbolaget. De senaste nio åren har vi pumpat in 50 miljoner, säger Peter.

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen