Räddningsplan för 45 miljoner
Mora kommun räddar klubben och fortsatt hockey.
Kommunfullmäktige gick på kommunstyrelsens förslag och det innebär att kommunen köper FM Mattsson Arena för 12 miljoner kronor av klubbens fastighetsbolag.
Omfattande räddningspaket
Dessutom, fastighetens värde skrivs ned för 17,8 miljoner och en renovering av ishallen för 14,4 miljoner inleds.
Alla fick komma till tals i fullmäktige, men slutresultatet syntes färdigt för många redan före kvällen.
Centern och socialdemokrater gjorde klart från början att utgången inte kunde bli annan eftersom de har majoritet och stöd av 28 ledamöter.
Mora IK:s ordförande Patrik Andersson var lättad liksom klubbdirektören Peter Hermodsson och inte minst klubbens veteran Jan Simons.
"Inte slösat pengar på spelare"
- Men vi har mycket kvar att göra, det har varit ett hårt jobb i flera månader. Vi har ett akut likviditetsproblem som vi måste lösa. Det tar ju en tid innan pengarna från kommunen kommer. Vi behöver få in 3 miljoner fram till maj, sa Mora IK:s Peter Hermodsson enligt Dalarnas Tidning.
Många både i fullmäktige och på stan har åsikter, men när alla fordringsägare och långivare accepterade ackordet, inklusive en bank som länge dröjt med besked, då kunde räddningsplanen inledas.
Peter Hermodsson betonade:
- En del tror att vi bränt en massa pengar på spelare. Att likviditetsproblemen kommit beror på att vi tvingats pumpa in pengar i fastighetsbolaget. De senaste nio åren har vi pumpat in 50 miljoner, säger Peter.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.
-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















